منتخب مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: کاشان به تشکیل شورای سیاست گذاری در حوزه آب نیازمند است.

به گزارش روابط عمومی آبفای کاشان، سید جواد ساداتی نژاد در بازدید ازشرکت آب و فاضلاب کاشان و نشست صمیمی با مدیرعامل و کارکنان این شرکت اظهار کرد: حیات همه ما به آب وابسته است و مردم باید با وضعیت آب آشنا باشند.

وی با بیان اینکه رقابت بر سر آب در کشور و دنیا شروع شده است، تصریح کرد: منطقه کاشان و استان‌های همجوار نیز ازنظر کم آبی و خشکسالی در وضعیت فوق العاده بسر می‌برند.

منتخب مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس دهم با اشاره به اینکه دربرخی ازاستان‌های کشور یکی با تامین آب مشکل دارد و دیگری بی‌محابا  و بدون نگرانی مصرف می‌کند و هیچ نظارتی هم بر روی مصرف آب نمی‌شود، خاطر نشان کرد: باید بین هردو وضعیت پیوند ایجاد کنیم چون هر دو وابسته به هم هستند و برای این وضع اسفناک در شهرستان باید یک سیاست گذاری و یک شورای تصمیم گیری تشکیل شود و این نقص را امروز در شهرستان می‌بینیم.

وی یادآور شد شهرستان به یک شورای سیاستگذاری نیازمند است که مسائل مربوط به آب را در سطح وزارت خانه پیگیری و به پیش ببرد.

ساداتی نژاد با اشاره به حرکت آبهای شور و لب شور از دریاچه نمک به سمت شهر گفت:باید از حرکت سریع آب دریاچه به سمت شهر جلوگیری کنیم و در این خصوص یک سری صنعت درحاشیه دریاچه فعال کنیم.

وی افزود: ما تاکنون از این گنجی که در اختیار داریم ‹‹ منابع آب شور دریاچه›› هیچ استفاده‌ای نکرده‌ایم، گفت: با تشکیل صنعت درحاشیه دریاچه نمک اشتغالزایی در منطقه ایجاد می‌شود و می‌توان انواع نمک‌های معدنی را برداشت کرد و همچنین با آبی که تبخیر می‌شود، شیب هیدرولوژیکی و حرکت آب به سمت دشت را کاهش داد.

دکتر ساداتی نژاد این اقدامات را چند منظوره بیان کرد و افزود: با برداشت منیزیم و پتاس در دریاچه نمک هم زمینه برای سرمایه گذار فراهم می گردد و علاوه بر ایجاد اشتغال،ازهجوم آب شوربه شهر جلوگیری خواهد شد.

منتخب مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس دهم همچنین به پروژه فاضلاب شهری در کاشان اشاره کرد و ادامه داد: پروژه فاضلاب شهری طرحی تخصصی و کارشناسی است و باید افراد غیر کارشناس به آن ورود نکنند و من همواره مدافع اجرای این طرح بوده‌ام و در زمانی که درسمت معاونت پارلمانی وزارت علوم به خدمت گذاری مشغول بودم تلاش‌های زیادی برای دریافت وام از وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه انجام دادم ومعتقدم که باید از این طرح حمایت کرد.

دکترساداتی نژاد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گرمای شدید در منطقه و استفاده مداوم شهروندان از کولرهای آبی ومصرف بالای آب، بر پیگیری کاهش تعرفه های برق به منظور استفاده شهروندان از کولرهای گازی و ارائه گزارش کارشناسی در این خصوص از طریق مسئولین ذیربط تاکیدکرد.

منتخب مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس دهم با تاکید بر اینکه کاشان منطقه‌ای کویری و کم آب است و برای کشاورزی مناسب نیست، تصریح کرد: سرمایه گذاری در بخش کشاورزی جواب‌گو نیست و نباید جوانان راه گذشتگانشان را پیش گیرند و از روش‌های سنتی در کشاورزی استفاده کنند این ضعف ما است که نسل جدید هنوز در بخش کشاورزی از روش های سنتی استفاده می کنند.

ساداتی نژاد گفت: نگاه آینده به حوزه کشاورزی باید به سمت کشاورزی استراتژیک باشد چون با کمبود آب مواجه هستیم و کشت‌های جالیزی در این منطقه کاملا غیرهوشمندانه است.

وی افزود: در حوزه صنعت باید به سمت صنایعی برویم که آب کمتری نیاز دارد و برای اشتغال جوانان خدمات تعریف کنیم، در این شهرستان ۱۸۰۰کارخانه به فعالیت مشغول است بنابراین نباید صنایعی مانند فولاد که آب بر است در منطقه احداث شود.

در ادامه این دیدار مدیرعامل آبفای کاشان گزارشی از وضعیت منابع تامین آب شرب شهرستانهای کاشان وآران وبیدگل، روند فعلی انتقال آب از زاینده رود و اقدامات انجام شده در خصوص پروژه فاضلاب شهرهای کاشان،قمصر ونیاسر وهمچنین چگونگی جذب اعتبارات ملی،استانی وعمرانی و…ارائه نمود.

شرکت آب و فاضلاب کاشان


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=9856

این مطلب را به اشتراک بگذارید :