یاداشت / دکتر سید جواد ساداتی نژاد :
یکی از آسیب های اجتماعی در کشور نوع نگاه و برخورد شهروندان عادی با افراد معلول است.
متاسفانه بیشتر شهروندان نگاه ترحم آمیزی به معلولان دارند و آنان را افرادی ناتوان می پندارند در حالی که اغلب معلولان توانمندی‌هایی دارند که قابل مقایسه با توانایی های افراد سالم جامعه نیست و می توان از توانمندی های فوق العاده معلولان بهره گرفت .
به اعتقاد بنده معلول بودن هیچ‌گاه به معنای محدودیت نیست و بسیاری از معلولان بر خلاف انتظار و نگاه ترحم آمیز مردم و به رغم مشکلات و سختی های فراوان ، توانسته اند با تلاش و پشتکار خود بر همه مشکلات فائق آیند و منشاء آثار و ابتکار و نوآوریهایی شگرفی در جامعه باشند .

بنابر این نوع نگاه و برخورد شهروندان با معلولان باید تغییر کند و باید مانند افراد سالم با آنان برخورد کنیم . نبایست معلولان به سبب نقص عضو مجبور به خانه نشینی شوند .
بنا به گفته مسئولان سازمان بهزیستی ، اشتغال عمده ترین مشکل این قشر از جامعه است.
یک فرد معلول همانند یک فرد عادی نیازمند استقلال مالی است و در این حوزه باید از توانایی ها و استعدادهای افراد معلول در شغل های مناسب آنان استفاده کرد .
در حوزه زیرساخت ها نیز محیط و امکانات شهری باید به گونه ای طراحی شوند که یک فرد معلول در انجام امور روزانه خود دچار کمترین مشکل باشد.
برای نمونه خیابان ها ، پل ها و پیادروها باید برای تردد معلولان مناسب سازی شود به گونه ای که یک فرد نابینا یا معلول بدون نگرانی بتواند در شهر تردد کند .


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=9278

این مطلب را به اشتراک بگذارید :