افزایش دانش و مهارت نیروی کار لازمه بهبود و ارتقای جایگاه جامعه کارگری در منطقه است.

دکتر سید جواد ساداتی نژاد: حجم زیادی از صنایع منطقه ما، صنایع کارگر محور با سطح تحصیلات دیپلم و پایین تر از آن است. غلبه این نوع از صنعت بر منطقه و عدم نیاز آن به دانش و مهارت کاری بالا موجب گردیده تا نیروی کار چندان تمایل و رغبتی به ادامه تحصیل و افزایش دانش و مهارت کاری خود نداشته باشد. این در حالی است که رشد و توسعه فضای کسب کار به نوبه خود وابسته به رشد دانش و مهارت نیروی کار شاغل در آن است. ما نمی توانیم به دنبال رشد صنعتی باشیم، ولی نسبت به رشد و ارتقای نیروی کار بی توجه باشیم.

برای حل این مسأله نیازمند یک تفاهم چندجانبه هستیم؛ بایستی کارگران، کارفرمایان و مجموعه دانشگاهی ما به یک تفاهم مشترک رسیده تا با استفاده از روش های پودمانی دانشگاه جامع علمی و کاربردی شرایط افزایش مهارت نیروی کار و بهبود جایگاه آن در صنایع مرتبط را فراهم آورند.

برای نمونه، چنانچه بتوانیم رشته فرش را در دانشگاه های جامع علمی و کاربردی منطقه توسعه داده و اجازه دهیم کارگران ما همانطور که در داخل کارخانه کار می کنند با گذراندن دوره های کوتاه مدت پودمانی دانش و مهارت خود را در زمینه فرش نیز افزایش دهند؛ به چند هدف عمده دست یافته ایم.
نخست، از منظر اجتماعی به کارگری که تا دیروز دیپلم بوده منزلت داده و او را به جایگاه یک تکنیسین ماهر فوق دیپلم ارتقاء دادیم.
دوم، با توجه به رشد و ارتقاء دانش و مهارت نیروی کار مطمئناً محصول تولیدی نیز از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد شد؛
سوم، با ارتقای دانش و مهارت نیروی کار در واقع جامعه را از نظر علمی و فنی رشد داده ایم.

 


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=9022

این مطلب را به اشتراک بگذارید :