دولت باید هر چه سریع تر طرح احیای مرغ لاین را آغاز کند. این جمله مهمترین مطالبه این روزهای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از دولت است. مطالبه ای که اگر به آن اعتنا نشود، امنیت غذایی کشور دچار بحران جدی خواهد شد. 

سید جواد ساداتی نژاد در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه امنیت غذایی یک موضوع استراتژیک و مهم برای تمام دولتهاست، اظهار داشت:

طرح احیای مرغ لاین آرین یکی از مواردی است که چند سالی مغفول مانده بود ولی حال باید این موضوع مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه قرار بگیرد. از دهه ۷۰ تاکنون مرغ اجداد رأس جای مرغ لاین آرین را در کشور گرفته است. در حال حاضر مجتمع پرورش و اصلاح نژاد مرغ لاین در شمال کشور و در منطقه بابل کنار وجود دارد که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

 از مرغ اجداد، مرغ مادر به وجود آمده و از مرغ مادر، جوجه و از جوجه به بعد تولید گوشت برای مصرف حاصل می‌شود. در دنیا چهار شرکت بیشتر وجود ندارد که تولید مرغ لاین می‌کند، از این چهار شرکت سه شرکت آمریکایی بود و اخیراً آمریکا شرکت چهارم که مربوط به مرغ اجداد رأس هم بود را خرید.

ساداتی نژاد با بیان اینکه آمریکایی‌ها از شهریور ۹۸ فروش مرغ اجداد رأس را نیز به ایران تحریم کردند، بیان داشت:

متخصصان کشاورزی و دامپروری ایران بعد از این تحریم‌ها رو به سوی احیای مرغ لاین آرین آوردند تا این نژاد را احیا کند. ما نباید امنیت غذایی خود را به جایی پیوند بزنیم که هر وقت بخواهند قطع کنند بحث غذا شوخی بردار نیست و در همین راستا طرح احیای مرغ لاین آرین با دستور رهبر معظم انقلاب سریعاً آغاز شد و حال دولت باید هر چه سریع‌تر طرح احیاء مرغ لاین آرین را انجام دهد.

به محض عملی شدن این اتفاق آمریکایی‌ها در کمتر از چند هفته پیش تحریم مرغ اجداد رأس را از ایران برداشتند تا زمینه برای ناتمام گذاشتن طرح احیای مرغ لاین آرین فراهم شود. آمریکا دشمن بدعهد است، به کسی گارانتی نمی‌دهد و لذا مسیری را که در پیش گرفته ایم باید با قدرت ادامه دهیم.

هفته آینده در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بحث احیای مرغ لاین آرین در دستور کار این کمیسیون است که از سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی مجری طرح نیز دعوت شده است.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=25465

این مطلب را به اشتراک بگذارید :