توسعه مزارع خورشیدی و مدیریت کشت محصولات آبی به نحوی که کمتر آب را به بیرون صادر کنیم از مهمترین مطالبات رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از وزارت نیرو است که در گفتگوی با خبرنگار خبرگزاری فارس مطرح شده است. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی (چهارشنبه 21 خرداد 99)،در جلسه علنی و بعد از گزارش اردکانیان وزیر نیرو به پارلمان اظهار داشت:

آب امروز مسأله‌ جهانی است که تبدیل به بحران برای عموم کشورها شده و حتی کشورهایی که دارای سرانه آب بیشتری هستند هم در این باره دقت فراوانی دارند. امروز رشته‌های جدید در حوزه‌ آب مانند هیدروپولتیک ایجاد شده افزود: آب امروز عامل صلح و جنگ است و مدیریت مصرف آب از اقدامات حیاتی محسوب می‌شود.

نماینده مردم کاشان و آران و بدیگل در مجلس تصریح کرد: سرانه مصرف آب روزانه مردم ایران از متوسط جهانی بیشتر است که باید آن را به 150 لیتر در روز کاهش دهیم.ضمن اینکه تأمین آب شرب برای شهرهای کوچک و روستاها هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

  ساداتی‌نژاد خاطرنشان کرد: سیل‌های اخیر نشان داد که باید نهضت سدسازی را انجام دهیم ولی در دنیا فعالیت‌های آبخیزداری به جای این کار ترویج پیدا کرده که ما هم باید در این باره گام برداریم.در حوزه آب ژرف و کاربرد فناوری‌های علوم جدید در جو مثل یونیزاسیون باید اقداماتی از سوی وزارت نیرو صورت گیرد.

نماینده مردم کاشان با بیان اینکه باید در واردات به آب مجازی دقت کنیم، از دولت خواست: محصولاتی که آب‌بر هست از خارج وارد کنند. کسب و کارهای دانش‌بنیان در حوزه آب و مدیریت یکپارچه آب هم از دیگر موضوعاتی است که وزارت نیرو باید به آن توجه کند.

وی در پایان از دولت خواست: به مزارع خورشیدی و توسعه نیروگاه‌های خورشیدی اهمیت بیشتری دهد.

21 خردادماه 1399

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید