دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه ۴۸ درصد از محدوده دریاچه نمک قم در حوزه آران و بیدگل قرار دارد، اظهار داشت: این دریاچه منبع غنی از موادی همچون پتاسیم، لیتیم و منیزیم است که مجتمع اقتصادی امداد وابسته به کمیته امداد امام خمینی(ره) وظیفه بهره‌برداری از این دریاچه را بر عهده دارد.

وی ضمن اشاره به اقدامات مثبت و علمی مجتمع اقتصادی امداد در راستای بهره‌برداری از دریاچه نمک قم افزود: تمام مطالعات که از ۴۰ سال گذشته توسط وزارت‌خانه‌های مختلف بر روی دریاچه نمک صورت پذیرفته بود جمع‌آوری شده و در اختیار یک مشاور قرار گرفت و مشاور نیز برای تکمیل مطالعات نمونه‌برداری‌هایی از سطح کل دریاچه انجام داد.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس ضمن اشاره به حضور مشاور کانادایی در پروژه دریاچه نمک ابراز داشت: پروژه به صورت کامل از نظر برداشت و غنای مواد مورد بررسی قرار گرفت به نحوی که اسفند سال گذشته این بررسی‌ها به پایان رسید و پیمانکار آن پروژه و پس از آن محل استقرار پِلَنت‌ها برداشت مشخص شد.

وی ضمن اشاره به مشخص‌شدن محل تِرانشه‌ها در دریاچه نمک گفت: یکی از نتایج خوب این مطالعات آن است که در گذشته بیشتر بر روی برداشت منیزیم و پتاسیم تمرکز شده بود و برداشت لیتیم صرفه اقتصادی نداشت در حالی که مطالعات تکمیلی مشخص کرد که برداشت لیتیم با توجه به غنا و اهمیت آن دارای صرفه اقتصادی برداشت است.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه مکان‌های به صرفه برداشت لیتیم، منیزیم و پتاسیم در محدوده شهرستان آران و بیدگل واقع شده است، تصریح کرد: کار بسیار خوبی توسط مجتمع اقتصادی امداد در ریاست پرویز فتاح، رئیس اسبق کمیته امداد امام خمینی(ره) شروع شد و در ادامه باید پلنت‌ها به بخش خصوصی ویژه بهره‌برداری واگذار شود.

وی با بیان اینکه یکی از بهترین راه‌های دسترسی به دریاچه نمک قم از آران و بیدگل است، تصریح کرد: مسیر مرنجاب یک مسیر امن و دارای ثبات و پایدار است و آب نمک از ترانشه‌ها استخراج و با لوله منتقل و پلنت‌ها و کارخانجات نیز در مکان‌های پیش‌بینی شده احداث و عناصر مورد نظر استخراج می‌شوند.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل ضمن اشاره به ایجاد اشتغال بالا در منطقه به واسطه استخراج مواد و عناصر مورد نظر از دریاچه نمک قم تاکید کرد: این موضوع می‌تواند منشاء تحولات بزرگی در منطقه ما شود و بر همین اساس باید از افراد دخیل در این پروژه تقدیر و تشکر کرد و از رئیس کمیته امداد نیز درخواست داریم تا این پروژه با سرعت هرچه بیشتر تکمیل و به اهداف خود برسد.

پایان پیام/


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=24578

این مطلب را به اشتراک بگذارید :