دکتر سیدجواد ساداتی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، ضمن اشاره به طرح شفافیت آراء اظهار داشت: این طرح از سال گذشته مطرح بوده و تعداد زیادی از نمایندگان آن را امضا کرده بودند، اما در زمان رای‌گیری در صحن علنی مجلس نتوانست حد نصاب آراء را کسب کند.

وی با بیان اینکه طرح شفافیت اسیر «شفافیت» شده است، افزود: ۱۸۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این طرح را امضا کرده بودند اما در زمان رای‌گیری تنها ۱۰۰ نفر از نمایندگان به آن رای داده بودند که این موضوع نشان داد شفافیت آرا موضوع مهمی است.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با این طرح مطرح شده موافق بودیم، ابراز داشت: شفافیت آراء در زمان طرح‌های مهم و حساس معنی پیدا می‌کند چراکه در مجلس ممکن است روزانه ده‌ها رای گیری صورت پذیرد اما شفافیت آراء نمایندگان به برجام، سی اف تی، اعاده اموال نامشروع مسئولان و غیره معنی پیدا می‌کند.

وی ضمن اشاره به کسب رای اعتماد شفافیت آراء حوزه‌های تقنینی گفت: در این شفافیت آراء حوزه های مختلفی از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبرگان رهبری و شورای نگهبان را شامل می‌شود و به نظر می رسد این طرح به نوعی فرافکنی و فرار به جلو محسوب می‌شود.

ساداتی نژاد با بیان اینکه شفافیت آراء حق مردم است، تاکید کرد: مردم حق دارند بدانند نمایندگان آنان در مجلس شورای اسلامی در قبال موضوعات حساس چه مواضعی را دارد و بر همین اساس تمام قد از این طرح حمایت و بر تصویب و اجرای آن اصرار می‌ورزیم.

وی با بیان اینکه نماینده وکیل مردم است، تصریح کرد: لازم است تا مردم مواضع نماینده خود را در قبال مسائل مهم بدانند در حالی که ممکن است این موضوع برای برخی افراد خوشایند نباشد زیرا در صورتی که رای نماینده مشخص شود باید پاسخگو به رای خود نیز باشد.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس با بیان اینکه شفافیت آراء باعث می شود نمایندگان با بررسی بیشتری به طرح‌ها و لوایح رای بدهند، اذعان داشت: با تصویب شفافیت آراء نمایندگان امکان لابی‌گری به حداقل کاهش پیدا می‌کند و بر همین اساس این موضوع ممکن است برای برخی افراد خوشایند نباشد.

پایان پیام/


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=23863

این مطلب را به اشتراک بگذارید :