سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به چگونگی ایجاد رانت در جامعه گفت: رانت یعنی یک سری اطلاعاتی که اطلاعات عمومی نیست بلکه متعلق به حوزه تصمیم‌سازی است و در اختیار افرادی که خارج از آن حوزه هستند، قرار می‌گیرد و آن اطلاعات منشاء تحصیل مال، امکانات، دسترسی و یا مجوزاتی می‌شود؛ لذا رانت همیشه منشاء فساد و یا به عبارتی مسائل مالی و اقتصادی می‌شود و ممکن است که متعلق به فرد حقیقی نباشد بلکه به گروه یا مجموعه حقوقی برمی‌گردد.

در همه جای دنیا با رانت مبارزه می‌شود

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: همیشه در همه جای دنیا تلاش می‌شود تا با رانت مبارزه شود و این اطلاعات باید محافظت شود تا باعث شروع روند نامطلوب، غیرحقوقی، غیرقانونی و یا خلاف رویه‌ای برای اینکه منافع فردی یا منافع گروهی تامین شود، قرار نگیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبیعی است که در کشور ایران با توجه به قانون اساسی و شرع مقدس باید در این زمینه رسیدگی صورت گیرد لذا چنانچه اصل شفافیت مد نظر قرار گیرد، فکر می‌کنم که تا حد زیادی می‌توان جلوی رانت و فساد را گرفت.

برخورد با رانت‌خواران باید قانونی و محکم باشد

وی با بیان اینکه برخورد با رانت‌خواران باید قانونی و محکم باشد، تصریح کرد: این برخورد باید باعث عبرت برای دیگران باشد تا این مسیر مسدود شود البته ممکن است به صفر نرسد اما قانون در این زمینه باید قانون محکمی باشد و با قوت و قدرت بدون مصامحه و سستی برخورد شود تا این مسیر به کمترین میزان خود در این زمینه برسد.

مسیر کسانی که در پروسه تولید رانت دخیل هستند، مسدود شود

وی با تاکید بر اینکه زمینه‌های ایجاد رانت بسیار مهم است، گفت: پیشگیری در این حوزه مهم است و زمینه‌ها باید مسدود شوند یعنی جاهایی که احتمالا مراکز تصمیم‌سازی هستند باید دقت لازم را داشته باشند و مسیر کسانی که در پروسه تولید رانت دخیل هستند، مسدود شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه با رانت‌خواران باید برخورد قانونی محکمی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: طبیعتا چنانچه این کارها صورت گیرد، بخش بسیاری از فسادی که منشاء رانت است، در جامعه کاهش پیدا می‌کند.

پایان پیام/


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=23012

این مطلب را به اشتراک بگذارید :