دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد صبح شنبه در آیین اجرایی منطقه ویژه اقتصادی کاشان اظهار داشت: عملیات عمران منطقه ویژه اقتصادی در سال ۹۶ آغاز و تا سال۱۴۰۰ ادامه می یابد. در فاز نخست ساخت و ساز و توسعه اراضی با مساحت ۲۵۰ هکتار با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال اجرایی می شود.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس گفت: در مرحله نخست تمامی اراضی منطقه توسعه و بنگاه های اقتصادی تا ۱۰۰درصد فعال می‌شوند.

وی افزود: در این مناطق صنایع سنگین به دلیل مصرف بالای انرژی آب برق و گاز مستقر نمی‌شوند.

ساداتی‌نژاد خاطرنشان کرد: صنایع پیش‌بینی شده در منطقه ویژه اقتصادی کاشان شامل تولید ماشین‌آلات صنایع مختلف،‌ وسائل‌نقلیه موتوری با تاکید بر تامین نیازهای بخش ریلی،‌ صنایع آهنی و غیرآهنی،‌ کانی‌های غیرفلزی،‌ بازیافت فلزات است.

وی گفت: همچنین ایجاد شهرک فناوری‌های نوین به طوری که محلی برای تجاری‌سازی تحقیقات کاربردی و بنیادی دانشگاه‌ها که پلی بین دانشگاه و صنعت خواهد شد از دیگر اهداف ایجاد این منطقه محسوب می‌شود.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: برخی از مزایای راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی کاشان شامل پشتیبانی از فعالیت‌های اقتصادی کشور، ارتباط تجاری بین‌المللی و تحرک در اقتصاد منطقه‌ای، برقراری و تولید و پردازش کالا، ایجاد اشتغال مولد به ویژه در قشر تحصیلکرده، انتقال فناوری، افزایش صادرات غیر نفتی، جلب و تشویق سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و عبور خارجی و انتقال کالا است .

به گفته وی، استقرار ۶۰ درصد کل صنایع مهم کشور در نزدیکی این منطقه،  مجاورت شهرهای بزرگ، اتصال به بزرگراه‌های اصلی کشور، دسترسی به راه‌آهن سراسری و فرودگاه‌های بین‌المللی، عدم وجود عوارض طبیعی تاثیر گذار در توسعه و بهره‌برداری منطقه، وجود انرژی، نیروی انسانی و خدمات ارزان، نزدیکی به مراکز سیاسی، اقتصادی و تجاری کشور از جمله امتیازات ویژه این منطقه اقتصادی است.

عضو کمیسیون آب مجلس تاکید کرد: تامین آب منطقه ویژه اقتصادی کاشان با استفاده از پساب شهر کاشان است.

وی گفت: ‌طرح اولیه منطقه ویژه اقتصادی کاشان پس از انجام مطالعات اولیه در سال ۱۳۸۶ و تخصیص ۱۳۴۴ هکتار زمین در سال ۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی و سپس در آذر ۹۱ به تصویب هیات دولت و مدیریت این منطقه برای استقرار صنایع و توسعه آنها بر اسا قانون به ایمیدرو سپرده شده است.

ساداتی‌نژاد افزود: این منطقه که در ۳۰ کیلومتری شهرستان کاشان واقع شده با هدف ایجاد شرایط مناسب برای استقرار صنایع معدنی در «بخش پایین دستی» است.

رئیس هیئت عامل ایمدرو خداداد غریب‎پور روز شنبه برای اجرایی‌کردن فاز اول و بازدید از چند شرکت تولیدی به کاشان سفر کرد.

پایان پیام/ خبرگزاری تسنیم


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=22860

این مطلب را به اشتراک بگذارید :