دکتر سید جواد ساداتی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس درباره پرداخت مستقیم ارز ترجیحی کالاهای اساسی به صورت یارانه نقدی به مردم، گفت: درحال حاضر شاهد آن هستیم که ارز دولتی اختصاص داده شده برای واردات کالاهای اساسی تاثیری در زندگی مردم نداشته است. اختلاف ارز ترجیحی کالاهای اساسی (۴۲۰۰ تومان) با ارز نیمایی (۱۱ هزار تومان) قابل توجه است.

وی ادامه داد: به عبارتی قیمت اقلام مشمول ارز ترجیحی حداقل باید ۵۰ درصد کمتر از قیمت واقعی آن‌ها باشد که عملاً این چنین نیست. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت ارز ترجیحی هیچ‌گونه تاثیری در زندگی مردم نداشته است.

نماینده مردم کاشان درخصوص راهکار پیشنهادی خود برای استفاده بهینه از منابع مالی دولت گفت: بهترین راه این است که دولت مابه التفاوت ارز ترجیحی با ارز نیمایی کالاهای اساسی را مستقیماً به خود مردم دهد. یارانه نقدی و کارت الکترونیکی خرید مدل‌هایی هستند که دولت می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. این شیوه جریان تولید در کشور را فعال خواهد کرد.

ساداتی نژاد در پاسخ به اینکه چرا دولت مدل فعلی خود را متوقف و به سمت مدل‌های دیگر نمی‌رود، گفت: در قانون بودجه سال ۹۸ به دولت اجازه داده شده که در صورت عدم کارایی پرداخت ارز ترجیحی به کالاهای اساسی، سیاست خود را متوقف و منابع مالی خود را به صورت مستقیم به خود مردم دهد.

وی ادامه داد: متاسفانه شاهد آن هستیم که دولت این کار را انجام نمی‌دهد. در همین راستا رئیس مجلس تذکری به دولت داد و امیدواریم دولت هرچه سریع‌تر در این خصوص تصمیم بگیرد.

نماینده مردم کاشان در مجلس در پایان تصریح کرد: پرداخت مستقیم مابه التفاوت ارز ترجیحی با ارز نیما در قالب کارت الکترونیکی، اقتصاد را کوپنی نمی‌کند. متاسفانه شاهد رانت گسترده در مدل فعلی هستیم که باید با آن مقابله شود.

پایان پیام/


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=22478

این مطلب را به اشتراک بگذارید :