سید جواد ساداتی‌نژاد با بیان اینکه تأسیس استان اصفهان شمالی در قالب یک طرح ارائه شده بود و روز گذشته با رأی اکثریت اعضای کمیسیون شوراهای مجلس تصویب شد، اظهار کرد: استان اصفهان از جمله استان‌های بزرگ کشور محسوب می‌شود و همین علت اصلی عدم توسعه و پیشرفت شهرستان‌های آن است.

وی افزود: بروکراسی اداری در مرکز استان و بازدیدهای کم استاندار از شهرهای استان از مشکلات دیگر وسعت این استان است تاجایی که در طول تصدی استاندار در مدت چهار سال شاید بتواند یک سفر شهرستانی داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: ساکنان شهرهای شمال استان اصفهان برای یک کار ساده اداری که حتی ممکن است به سرانجام نرسد باید مسافت طولانی را طی کنند.

ساداتی‌نژاد یادآور شد: به گفته استاندار سابق در اصفهان کارها به سختی انجام می‌شود بنابراین باید استانی متشکل از شهرهای شمالی استان تشکیل دهیم و برای این‌منظور به جمع‌بندی رسیدیم که در طرح تقسیمات استان جدید، گلپایگان به فرمانداری ویژه تبدیل شود.

وی گفت: پس از تشکیل استان شمالی به دلیل داشتن حق تفویض اختیار و پدید آمدن تعامل و هم‌افزایی در مدیریت،عدالت برقرار می‌شود یعنی مدیران از سطح استان انتخاب می‌شوند، بنابراین همه ظرفیت‌های استان شناسایی و شکوفا می‌شود و قطعأ خدمات بهتری در سطح کشور ارائه خواهد داد.

نماینده کاشان و آران و بیدگل افزود: این مناطق از لحاظ فرهنگی شباهت‌های زیادی دارند و تبادلات زیادی در آن می‌تواند انجام شود. در استان اصفهان به دلیل تمرکزگرایی اجرای کارها به حدی سخت است که در هیچ یک از استان‌های دیگر کشور چنین نیست تاجایی که موجب فرار سرمایه‌گذاران کاشانی و گلپایگانی و سایر شهرستان‌ها به استان‌های دیگر شده است، زیرا دریافت یک مجوز سه سال طول می‌کشد.

ساداتی‌نژاد گفت: فرار سرمایه‌گذاران بومی سبب مهاجرات بی‌رویه از این شهرستان‌ها و در نتیجه کاهش جمعیت شده است. در یک نگاه به جمعیت گذشته گلپایگان پی خواهیم برد که بسیاری از نیروهای نخبه و فارغ‌التحصیلان برای اشتغال به استان‌های دیگر مراجعه می‌کنند در گذشته اردستان ۱۵۰ هزار نفر جمعیت داشت که اکنون این تعداد به ۴۰ هزار نفر رسیده است و در صورت ادامه روند کاهش جمعیت در شهرستان‌های مورد هدف طرح استان شمالی به صفر می‌رسد.

وی تصریح کرد: استان اصفهان شمالی متشکل از شهرهای اردستان، نطنز، کاشان، آران و بیدگل، نائین، خورو بیابانک، گلپایگان و خوانسار است که اکنون این تعداد شهر در حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد، البته این طرح باید ابتدا به تصویب مجلس و سپس برای تأیید نهایی به شورای نگهبان فرستاده شود تا قابلیت اجرایی پیدا کند.

انتهای پیام/ ایمنا


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=22180

این مطلب را به اشتراک بگذارید :