عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: متاسفانه کتاب‌های درسی هر سال تغییر می‌کند و این نشان می‌دهد که آموزش و پرورش همچنان در محتواسازی مشکل دارد.

سیدجواد ساداتی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه کتاب‌های کمک درسی به عنوان دشمن تربیت در مدارس هستند گفت: اگر محتوای کتب درسی دقیق و کامل بوده و معلم، آموزش‌های آموزش و پرورش را درست دیده باشد، همچنین محیط مدرسه مناسب و آزمون‌ها بر اساس محتوا گرفته شود، مطمئنا دیگر هیچ کسی به دنبال کتاب کمک درسی نمی‌رود.

تدریس معلمی که آموزش ندیده باشد کیفیت آموزش را پایین می‌آورد و خانواده مجبور می‌شود به دنبال معلم خصوصی و کتاب کمک درسی برود

استفاده از کتاب کمک درسی، نقص در سیستم آموزشی را نشان می‌دهد

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: کتاب کمک درسی یعنی که در برخی از بخش‌ها نقص وجود دارد؛ یا آزمون متناسب با محتوا نیست یا معلم باکیفیتی وجود ندارد و یا کتاب درسی کتاب کاملی نیست. برای برخی از اتفاقاتی که وجود دارد باید ببینیم چه نقصی در سیستم آموزشی وجود دارد و نباید زود فلش را به این سمت ببریم که کتاب‌های کمک درسی دشمن پرورش هستند.

هر سال تغییرات بسیاری در کتب آموزشی ایجاد می‌شود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کتاب‌های کمک درسی را تایید نمی‌کنیم تصریح کرد: باید در مدارس محتوای درس و کیفیت معلم مناسب شود تا نیازی به کتاب‌های کمک درسی نباشد. تغییرات بسیار زیادی در‌حال‌حاضر در کتب وجود دارد و سوال اینجاست که چرا باید هر سال کتاب آموزشی چاپ شود؟ در بسیاری از کشورها کتاب‌های درسی را برای دانش‌آموزان سال بعد نگه می‌دارند.

آموزش و پرورش هنوز در محتواسازی مشکل دارد

وی با ابراز تاسف از شرایط  بحرانی کاغذ و از بین بردن درختان برای تبدیل شدن به کاغذ افزود: با وجود تمام این مشکلات متاسفانه کتاب‌های درسی هر سال تغییر می‌کند و این نشان می‌دهد که آموزش و پرورش هنوز در محتواسازی مشکل دارد. همچنان کمبود معلم داریم و در کنار آن مدارس حمایتی داریم. مدرسه حمایتی یعنی هر کسی را به عنوان معلم انتخاب می‌کنند در حالی که این معلم کیفیت ندارد و آموزش لازم را ندیده است در نتیجه کیفیت پایین می‌آید و خانواده مجبور می‌شود به دنبال معلم خصوصی و کتاب کمک درسی برود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنده فکر می‌کنم که باید کمی فنی‌تر و کارشناسی‌تر به کتاب‌های کمک درسی پرداخته شود.

متاسفانه برخی از والدین از فعالیت‌های پرورشی راضی نیستند

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: در مدارس نباید فقط به بحث آموزش پرداخت بلکه پرورش نیز باید در کنار آن باشد و فارغ‌التحصیلی نیاز داریم که در کنار آموزش، تربیت نیز داشته باشد و رفتار اجتماعی، آداب و معاشرت، برخورد مناسب با والدین و مردم، آداب زندگی و سبک زندگی و رفتار را بداند. به همین دلیل نیاز است تا آموزش همراه با پرورش در مدرسه وجود داشته باشد. برخی از والدین از فعالیت‌های پرورشی راضی نیستند و موفقیت بالایی در این بخش وجود ندارد و یک بخشی هم برمی‌گردد به اینکه کمبود معلم پرورشی داریم و عوارض به بار می‌آورد.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=21927

این مطلب را به اشتراک بگذارید :