در حالی که نمایندگان موافق و مخالف «طرح اصفهان شمالی» در مورد میزان اختیارات شهرستانها، اختصاص بودجه بیشتر، قانونی بودن یا نبودن این طرح و برخی مسائل دیگر با هم اختلاف دارند، کارشناسان و متخصصان جغرافیای سیاسی و مدیریت شهری آن را از ابعاد علمی، جمعیتی، جغرافیایی و اقتصادی مورد نقد قرار داده‌اند.

نماینده شهرستان های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه به خسارت بارش ها و سیل اخیر در چند استان اشاره کرد و گفت: هنگام بارش ها با تدبیر و به میدان آمدن مسوولان ذی ربط از جمله فرماندار و شهردار از بروز مشکلات در این منطقه جلوگیری شد که امید می رود برای سال های آتی نیز اقدام های موثرتری در پیش گرفته شود.
سید جواد ساداتی نژاد یادآور شد: کاشان در مخروط افکنه پنج رودخانه بنا شده و آب آنها به سوی شهر سرازیر می شود که باید در این زمینه تمهیدی در نظر گرفته شود.
وی از چم رود به عنوان وحشی ترین رودخانه کاشان نام برد و افزود: این رودخانه در صورت طغیان دانشگاه های کاشان، آزاد اسلامی، علوم پزشکی و شهرک های صنعتی و مسکونی قطب راوندی را تهدید می کند.
نماینده کاشان و آران و بیدگل در مجلس بیان کرد: سیلاب رودخانه حیدر نیز به علت صخره ای بودن و شیب تند به مرکز شهر کاشان سرازیر می شود که خطری جدی برای شهر به حساب می آید زیرا مسیل آنها در سالیان متمادی مسدود شدند.
وی همچنین به رودخانه های قمصر و قهرود اشاره کرد و یادآور شد: رودخانه خنب و جزه نیز در صورت طغیان منطقه های سفیداب، لتحر و حسن آباد را دربر می گیرد.
ساداتی نژاد عنوان کرد: در زمین های پایین دست رودخانه چم رود شهرستان کاشان یکهزار هکتار پخش سیلاب وجود دارد که از ۱۵ سال گذشته تا کنون ۲ بند آن اجرا شده و در بالا دست حوزه های چم رود و دره بیش از هفت سال طرحی اجرا نشده است.
وی افزود: در بالا دست رودخانه خنب و جزه ۳۰۰ هکتار پخش سیلاب وجود دارد که تنها یک بند ۱۵ سال پیش برای آن ساخته شده اما برای رودخانه های قمصر و قهرود طرح های پخش سیلاب اجرا نشد.
نماینده کاشان و آران و بیدگل در مجلس با اشاره به اینکه شبکه زهکشی مناسبی در شهر کاشان وجود ندارد، تاکید کرد: در صورت بارندگی شدید، خانه های مردم دچار آبگرفتگی می شود.
وی همچنین با اشاره به اینکه شهرداری و منابع طبیعی می توانند نقش موثری در بازگشایی مسیل این رودخانه ها ایفا کنند، از تخصیص ۱۵۰ میلیون یورو برای اجرای طرح های آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی با تایید رهبری معظم انقلاب اسلامی در سال جاری خبر داد و اضافه کرد: امید می رود سهم خوبی از این اعتبارها به شهرستان کاشان اختصاص یابد.
ساداتی نژاد در ادامه با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان ‘رونق تولید’، آن را به معنی حفظ اشتغال موجود در سال جاری دانست و عنوان کرد: ۱۳۹۷ در حوزه معشیت سال سختی بود و امسال نیز با نگاه خصمانه آمریکا به علت تحریم های ناجوانمردانه سال سختی در پیش داریم.
وی تصریح کرد: بر این اساس حفظ اشتغال برای رونق تولید در این شهرستان صنعتی نیز ضروری است و اداره های تامین اجتماعی، برق، گاز و امور مالیاتی باید سوای بخشنامه ها، برای حفظ اشتغال از تولیدکنندگان حمایت کنند.
شهرستان ۳۶۵ هزار نفری کاشان با برخورداری از افزون بر یکهزار و ۲۰۰ واحد تولیدی و صنعتی کوچک و بزرگ در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=21912

این مطلب را به اشتراک بگذارید :