شهردار سفیدشهر گفت: مهرکده نرسه و شهر طسمیجان ثبت آثار ملی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، علی پور بافرانی بعدازظهر چهارشنبه در آیین افتتاح شهر زیرزمینی طسمیجان و مهرکده سفیدشهر اظهارداشت: ترمیم و بازسازی شهر زیرزمینی طسمیجان از سال ۹۶ با بودجه ۲میلیارد ریالی آغاز شد و با اختصاص بودجه ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون ریالی سال جاری آماده بهره‌برداری شد.

شهردار سفیدشهر با اشاره به مصوب شدن ۴۲ هکتار بافت تاریخی در شهر سفیدشهر و پیش‌بینی ۴میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال برای احیای آن گفت: تاریخ و سابقه سفیدشهر همراه با سند مشخص شده است و توسعه شهر در گروی رونق صنعت گردشگری است.

وی با بیان این مطلب که این تاریخ و سابقه کمک به پذیرش گردشگران در این شهر است افزود: مهرکده نرسه و شهر طسمیجان ثبت آثار ملی شد.
نماینده مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین اظهار داشت: مردم در دنیای امروز بر سر هویت خود رقابت دارند و در پی احیای هویت گذشتگان هستند، ایران مهد تمدنی کهن ۷۰۰۰ساله به‌شمار می‌رود.

سید جواد ساداتی‌نژاد با اشاره به تاریخ و پیشینه کاشان گفت: این منطقه مهد تمدن تاریخی با بیش از هفت‌هزار سال پیشینه می‌باشد که اثرهای تاریخی از جمله شهر زیرزمینی سفیدشهر به‌عنوان هویتی تاریخی می‌تواند به‌عنوان نشانگر تمدن کهن و باسابقه به اقتصاد منطقه کمک کند.

وی با اشاره به وجود تعداد بالای اثرهای تاریخی ثبت‌نشده بیان کرد: اگر در نقطه‌ای از کاشان و آران و بیدگل اثری از فرهنگ و بنای کهن کاشان نیست به این دلیل است که نسبت به کشف آن اقدامی نشده است.

به گزارش تسنیم، دستکند شهر زیرزمینی طسمیجان که در ماه جاری به فهرست میراث فرهنگی کشور اضافه شد، متعلق به سده‌های پنجم و ششم هجری قمری است که با فضاهای گوناگون در چند سطح بنا شده و در برخی قسمت‌ها یک تا پنج متر عرض داشته و ظرفیت نمایش و حتی سایت موزه شدن را دارد.

سفیدشهر با جمعیت بیش از هشت‌هزار نفر از توابع شهرستان آران و بیدگل می‌باشد.

مهرکده نرسه و شهر طسمیجان


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=21896

این مطلب را به اشتراک بگذارید :