عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: امروز میان رشته ای‌ها فوق العاده در زندگی روزمره اجتماعی مردم کارآمد هستند به همین دلیل وزارت علوم نیز باید در دادن مجوز به این رشته‌ها و تصویب سرفصل و برنامه ریزی این دروس، سخت گیری را کنار بگذارد.

سیدجواد ساداتی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت رشته‌های میان رشته‌ای و تاثیر آن در جامعه گفت: اگر به دنیا نگاه کنیم، می‌بینیم که دانشگاه‌ها امروزه رشته‌های خود را سالانه به روز می‌کنند. به عنوان مثال دانشگاه‌هایی داریم که هر سال ممکن است ۱۰۰ رشته خود را تغییر دهند و رشته‌های قدیمی را حذف کنند.

دانشگاه‌ها باید خود را با میان رشته‌ای‌ها روزآمد کنند و به رشته‌های میان‌رشته‌ای ارزش و اهمیت دهند

میان رشته‌ای‌ها بسیار کارآمد هستند

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: دانشگاه باید با نیاز روز جامعه حرکت کند. امروز تنیدگی و درهم آمیختگی رشته‌ها و تخصص‌ها در دنیای پر سرعت تکنولوژی در حدی است که رشته‌ها با یکدیگر مخلوط می‌شوند لذا امروز میان رشته‌ای‌ها فوق‌العاده در زندگی روزمره اجتماعی مردم کارآمد هستند.

رشته‌ها و تخصص‌های گذشته خیلی کارآمد نیستند

وی ادامه داد: بنده فکر می‌کنم که رشته‌های میان رشته‌ای امروز بسیار کارگشا هستند و تخصص‌ها بر اساس نظامات گذشته خیلی کارآمد و کارگشا نیستند و نمی‌توانند مشکلات جامعه را برطرف کنند. به همین دلیل است که در کشور بسیاری از متخصصان و فارغ‌التحصیلان زمانی که فارغ‌التحصیل می‌شوند، کارایی و کارآمدی در جامعه ندارند بنابراین میان رشته‌ای‌ها امروز یک ضرورت در جامعه است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آینده کشور با میان رشته‌ای‌ها سرعت، شتاب رشد و توسعه بیشتری خواهند داشت، تصریح کرد: دانشگاه‌ها باید خود را با میان‌رشته‌ای‌ها روزآمد کنند و به رشته‌های میان‌رشته‌ای ارزش و اهمیت دهند و وزارت علوم نیز باید در دادن مجوز به این رشته‌ها و تصویب سرفصل و برنامه‌ریزی این دروس، سخت‌گیری را کنار بگذارد و به رشته‌های میان رشته‌ای کمک و توصیه کند چراکه این رشته‌ها جذابیت‌های بیشتری دارد و کارآمدی‌های بیشتری در خروجی‌های آموزش‌عالی کشور خواهد داشت.

وزارت علوم باید دانشگاه‌ها را تشویق به راه‌اندازی میان رشته‌ای کند

ساداتی نژاد در پاسخ به این سوال که چه پیشنهادی برای ترویج میان‌رشته‌ای دارید گفت: دانشگاه‌هایی که سرفصل‌ها و برنامه‌هایی برای  میان‌رشته‌ای دادند، معاونت آموزشی وزارت علوم باید با انگیزه بیشتری این‌ها را تصویب کند و دانشگاه‌ها را تشویق به سمت راه‌اندازی رشته‌های میان‌رشته‌ای بروند.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=21878
کلیدواژه ها :

این مطلب را به اشتراک بگذارید :