نماینده مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: شهر زیرزمینی طسمیجان به عنوان هویت تاریخی منطقه سفیدشهر می‌تواند به اقتصاد این منطقه کمک کند.

دکتر «سید جواد ساداتی نژاد» در حاشیه بازدید از شهر زیرزمینی طسمیجان سفیدشهر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در آران و بیدگل، گفت: مردم در دنیای امروز به دنبال احیای هویت گذشتگان هستند و در جهان رقابت احیای هویت ها شکل گرفته ‌که در این میان ایران مهد تمدنی بسیار بزرگی به شمار می رود.

نماینده مردم شهرستان های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: این منطقه مهد تمدن تاریخی با بیش از هفت هزار سال پیشینه است که تعداد بالای اثرهای تاریخی گواه آن است و اثر شهر زیرزمینی طسمیجان به عنوان هویت تاریخی منطقه سفیدشهر می تواند به اقتصاد این منطقه کمک کند.

وی با اشاره به وجود تعداد بالای اثرهای تاریخی ثبت نشده بیان کرد: اگر در هر نقطه ای از کاشان و آران و بیدگل اثری ناآشنا می بینیم، مقصر خودمان هستیم که نسبت به شناساندن آن اقدام نکردیم.

اختصاص دو میلیارد ریال برای توسعه شهر زیرزمینی طسمیجان

 

شهردار سفیدشهر هم به قدمت این اثر تاریخی اشاره کرد و گفت: ترمیم و بازسازی شهر زیرزمینی طسمیجان از سال ۹۶ با دو میلیارد ریال اعتبار آغاز و در سال ۹۷ با اختصاص بودجه دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی به بهره برداری رسید.

 

«علی پوربافرانی» با اشاره به استقبال گردشگران نوروزی از این اثر تاریخی افزود: شهرداری برای احیای بافت تاریخی سفیدشهر در سال جاری چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار پیش بینی کرده که دو میلیارد ریال آن به توسعه شهر زیرزمینی طسمیجان اختصاص خواهد یافت.

مجموعه دستکند شهر زیرزمینی طسمیجان که اخیرا به فهرست میراث فرهنگی کشور اضافه شد، متعلق به سده های پنجم و ششم هجری قمری است که با فضاهای گوناگون در چند سطح بنا شده و در برخی قسمت ها یک تا پنج متر عرض داشته و ظرفیت نمایش و حتی سایت موزه شدن را دارد.

همچنین مهرابه کشف شده در سفیدشهر (نرسه) متعلق به شش هزار سال پیش اثر ثبت شده دیگری است که دارای طرح چلیپایی شکل با ماهیت مذهبی و سقفی مدور و گنبد گون با خیز کم بوده که در مرکز گنبد یا آسمانه آن نورگیری مدور جانمایی شده است.

سفیدشهر با جمعیت بیش از هشت هزار نفر از توابع شهرستان آران و بیدگل است.  شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان و سه کیلومتری کاشان با جاذبه های متعدد تاریخی و گردشگری مقصد بسیاری از مسافران داخلی و گردشگران خارجی در طول سال است. ۵۰۰ اثر تاریخی واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد که تنها ۱۴۰ اثر به ثبت ملی رسیده است . با این وجود، آران و بیدگل پس از شهرهای اصفهان و کاشان رتبه سوم ثبت آثار تاریخی استان اصفهان را به خود اختصاص داده است.

طسمیجان


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=21873
کلیدواژه ها :

این مطلب را به اشتراک بگذارید :