عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: ۴۲ درصد اعتبارات معاونت علم و فناروی در بودجه سال ۹۸ به نسبت سال ۹۶ کاهش یافته است.

سید جواد ساداتی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در کشورهای جهان رسم است که حتی در شرایط تحریم و محدودیت مالی، بودجه علم و فناوری محدود نشود، زیرا یکی از راه های گذر از تحریم، رسیدن به علم و فناوری و پشتیبانی از آن است.
وی با اشاره به اینکه در بودجه ۹۸ به حوزه علم و فناوری توجه نشد،اظهارداشت: ‌برای نمونه بودجه ستاد نانو ۴۱ درصد کاهش یافته، در حالی که ایران دارای رتبه چهارم جهان در این عرصه است و کاهش بودجه به معنی از دست دادن این رتبه و عقب افتادن از سایر کشورها می باشد.
نماینده مردم شهرستان های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی به کاهش ۴۰ و ۴۱ درصدی بودجه های زیست فناوری و بنیاد نخبگان در سال آینده اشاره کرد و یادآور شد: این بودجه و اعتبارها حقوق نخبگان برای ماندن در کشور است، در حالی که این شرایط باعث فرار نخبگان می شود.
وی اضافه کرد: در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه دانشجویی، رفاه، کارهای فوق برنامه و ورزشی با کاهش اعتبار در بودجه رو به رو هستیم یا متناسب سازی اعتبار داریم.
ساداتی نژاد تصریح کرد: با این تغییرها و افزایش قیمت ها در حوزه برخی اقلام و مواد غذایی تا ۷۵ درصد، هزینه تغذیه دانشجویان نیز افزایش قیمت دارد که در نتیجه دانشگاه ها با مشکل رو به رو خواهند شد.
به گفته وی بودجه سال ۹۸ در حوزه فرهنگی نیز رشد نداشته و این مهم بیانگر آن است که حوزه فرهنگ همچنان در کشور جدی گرفته نمی شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در زمینه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و کارگری نیز بیان کرد: برخی افراد که ۱۰ سال پیش بازنشسته شدند، هم اکنون هشت میلیون ریال حقوق دریافت می کنند.
وی ادامه داد : در برنامه ششم تصویب شد که بازنشستگان تا منفی ۲۰ درصد افراد شاغل حقوق دریافت کنند، که با تاسف دولت در این ۲ سال عمل نکرده و منابعی برای سال ۹۸ نیز دیده نمی شود.
ساداتی نژاد شفاف نبودن در حوزه نفتی را از دیگر مشکلات بودجه سال ۹۸ دانست و افزود: رتبه بندی معلمان که درخواست آنان بوده، در بودجه رقم ۲۰ هزار میلیارد ریال اما در سقف دوم گذاشته شده که در واقع انجام نشده است.
وی با بیان اینکه بودجه سال ۹۸ به صورت کلی دارای مشکلاتی است، تاکید کرد: ۱۰ درصد بودجه در نهایت با تلاش نمایندگان مجلس شورای اسلامی قابل تغییر است اما همچنان نگرانی وجود دارد.
به گزارش ایرنا، لایحه بودجه سال ۹۸ ‌که چهارم ماه دی از سوی رییس جمهوری تقدیم مجلس شورای اسلامی شده، بخش های کلی ‘بودجه عمومی’ و ‘شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها’ را شامل می‌ شود.
لایحه‌ای که دولت به مجلس برد با سقف ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومانی بسته شده است که در مقایسه با ۱۲۲۳ هزار میلیارد تومان سال جاری تا ۴۸۱ هزار میلیارد تومان معادل ۴۰ درصد رشد دارد.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=21195

این مطلب را به اشتراک بگذارید :