یک نماینده مجلس با انتقاد از حذف کارت سوخت گفت: حدف کارت سوخت باعث تاراج منابع کشور و واریز هزاران میلیارد به جیب قاچاقچیان شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، مقام معظم رهبری  بارها بر کار و مدیریت جهادی تاکید داشته و دارند و آن را از شاخصهای مسئولیت در نظام اسلامی دانسته اند. مدیریت یعنی فرایند به کارگیری مؤثر و کارآمد منابع مادی و انسانی در برنامه ریزی و هدایت آن برای دستیابی به اهداف بر اساس نظام ارزشی مورد قبول، صورت می گیرد. در این رابطه با دکتر سید جواد ساداتی نژاد نماینده مجلس شورای  اسلامی گفتگو کردیم و وی اساسی­ ترین ضعف فعلی در قوه مجریه را نداشتن مدیریت جهادی می ­داند.

وی با تصریح بر اینکه تمامی نقص‌های موجود در حوزه اقتصادی به علت میدان ندادن به تفکر بسیجی و جهادی در حوزه اقتصادی بوده است گفت:  در صورتی که به این تفکر میدان داده می‌شد بسیاری از مشکلات و مسائل حوزه اقتصاد حل و اینگونه در تکانه‌های اقتصادی دچار مشکل نمی‌شدیم.

ساداتی نژاد با ابراز اینکه تیم اقتصادی قوه مجریه بیش از اینکه نیاز به تغییر اشخاص داشته باشد نیاز به تغییر در نوع رویکرد  و تفکر دارد گفت: در مدیریت جهادی و براساس تفکر بسیجی تصمیمات کلان اقتصادی بر اساس اغراض سیاسی، حزبی و تسویه حسابهای سیاسی نیست بلکه بر اساس صلاح ملت و نظام است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه مشکل امروز اقتصاد کشور فدا کردن مدیریت برای اغراض سیاسی است گفت: با ادامه این رویه اقتصادی مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم هر روز بیشتر می شود چرا که در قاموس این نوع مدیریت توجه به مشکلات معیشتی مردم اهمیت چندانی ندارد.

ساداتی نژاد  نقطه متقابل مدیریت جهادی مدیریت غیر کارشناسی، انتقامی و محافظه کار است گفت:  به عنوان نمونه حذف کارت سوخت باعث شد روزانه بین ۲۰  الی ۴۰ میلیون لیتر سوخت اعم از بنزین و گازوئیل از کشور قاچاق  شود و این آماری است که به صورت رسمی خود دولت به آن اذعان می کند.

* اجحاف در حق مردم با سیاسی بازی در تصمیمات کلان اقتصادی

* حذف کارت سوخت باعث تاراج منابع کشور و واریز شدن هزاران میلیارد به جیب قاچاقچیان

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تصریح به اینکه سیاسی بازی در تصمیمات کلان اقتصادی اجحاف در حق مردم ایران است گفت: مدیریتی که جهادی نباشد دارای سه شاخص است مدیریتی که تصمیماتش سیاسی و غیر کارشناسی است؛ مدیریتی که محافظه کار است و مدیریتی که به خواست مردم بی توجه است.

وی در مورد مدیریت غیر کارشناسانه به حذف سیاسی و غیر کارشناسی کارت سوخت اشاره کرد و افزود: حذف کارت سوخت  باعث تاراج منابع کشور و واریز هزاران میلیارد به جیب قاچاقچیان شد، حال اگر حذف کارت سوخت به  علت سیاسی بازی و اینکه کار دولت سابق بوده و لاجرم باید حذف می شده  نبوده است، مدیران مربوطه بایستی پاسخ دهند چرا کارت سوخت حذف شد و اگر بد بود چرا اکنون در صدد احیای  آن هستند.

ساداتی نژاد در مورد مدیریت محافظه کارانه به وضعیت پرداخت یارانه ها اشاره کرد و افزود: در شرایط فعلی چه ضروتی دارد دو دهک بالای جامعه که ماهیانه درآمدی بالای ۵ میلیون دارند حذف نشود و به جای آن به عامه مردم که در شرایط فعلی و با نوسانات قیمتها دچار مشکل شده اند کمک نشود. اما این اقدام را یک مدیری که محافظه کار  است انجام نمی دهد و این اقدامی است که  صرفا  یک مدیری با روحیه کار کردن جهادی می تواند انجام دهد.

وی در مورد مصداق دیگر مدیریت محاظه کارانه به وضعیت اخذ مالیتها اشاره کرد و افزود: اکنون مالیتها به جای اینکه در خدمت تولید کشور باشد و از دلالان و واسطه ها گرفته شود بیشتر بر علیه تولید کنندگان است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه در شرایط حساس فعلی بیش از هر چیز دیگر به وجود روحیه مدیریت جهادی و بسیجی کشور نیازمند است گفت: نقطه مقابل مدیریت بسیجی مدیریتی است که نه به توانائی کشور و مردمش باور دارد  و نه در تصمیمات کلان به دغدغه مردم توجه دارد

* تعطیلی خط ۲ تولید شرکت سیتروئن سایپا کاشان یک روز بعد از سفر وزیر صمت

وی با بیان اینکه در ادبیات امام خمینی و مقام معظم رهبری توجه به مردم اهمیت ویژه ای دارد و همه مسئولین بایستی به این نکته توجه داشته باشند گفت: چرا بایستی یک روز بعد از سفر وزیر صمت به کاشان خط دوم تولید شرکت سایپا سیتروئن تعطیل شود.

ساداتی نژاد افزود: تعطیلی خط ۲ تولید شرکت سایپا سیتروئن کاشان  یک روز بعد از سفر وزیر صمت به کاشان در حالی که مدیر عامل آن اذعان کرده بود هیچ مشکلی در خط تولید نداریم این شائیبه را به وجود می آورد  که خوردروسازان تعمدا برای افزایش قیمت خوردرو تولید را متوقف کرده اند که اگر این اتفاق رخ داده باشد ظلم به مردم است و حرکت در مسیر خلاف خواست رهبری در توجه به مردم است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در رابطه با شرایط اخیر بازار سکه و ارز گفت: اکنون بیش از نیاز به ثبات در بازار ارز نیاز به واکاوی  و پاسخ به این پرسش است که چرا و چگونه این نوسانات در بازار ارز و سکه به وجود آمد که اگر حضور به موقع و مؤثر دستگاه های دیگر همچون دستگاه قضا برای بریدن دست سود جویان نبود معلوم نبود که چه سرنوشتی برای بازار ارز و سکه به وجود می آمد.

ساداتی نژاد در مورد میزان تأثیر تغییرات بانک مرکزی در جلوگیری از افزایش افسار گسیخته قیمت ارز و بازگشت ثبات نسبی به آن گفت: به طور کلی عوامل مختلفی در این امر نقش داشتند اما سؤال این است که اگر دولت معتقد است وجود یک شخص در رأس بانک مرکزی باعث این نوسانات شده که تغییر آن باعث ایجاد ثبات نسبی شده است حال چرا به چنین فردی پست جدیدی واگذار می شود.

وی با انتقاد  از اینکه با افزایش قمیت دلار کالاها نیز گران می شود اما زمانی که قیمت دلار کاهش چشمگیری نیز پیدا می کند اثر چندانی به روی قمیتها ندارد گفت: دولت و نهادهای نظارتی باید در خصوص شیوه مدیریت بازار و کیفیت نظارت بر قیمت گذاری کالاها به مردم پاسخگو باشند.

 

 


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=20799

این مطلب را به اشتراک بگذارید :