عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که هیچ ضمانتی وجود ندارد که ایران از لیست خاکستری fatf خارج شود، گفت: در صورت تمرد از cft با پیش نویس‌های قطعنامه آمریکا مواجه شده و بهانه‌ای برای تحریم‌های بعدی خواهد شد.

سید جواد ساداتی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان، با اشاره به تصویب CFT در مجلس گفت: وزیر اسبق اقتصاد ایران ۴۱ بند از ۴۲ بند FATF را پذیرفته بود و تنها یک بند آن که شاه کلید اصلی برای پیوستن به کنوانسیون  FATF ‹‹تأمین مالی تروریسم›› بود را مجلس شورای اسلامی تصویب کرد.

وی با اشاره به اینکه  ارتباط بین CFT  و FATF این است که با تصویب CFT شرایط برای ورود به FATF مهیا می شود، افزود: هیچ  ضمانتی وجود ندارد که با وجود پذیرش CFT بلافاصله  ایران را  از لیست خاکستری خارج کنند.

به گفته وی، تجربه برجام نشان داده ایران همیشه به تعهدات خود عمل کرده است اما طرف مقابل به ویژه آمریکا به تعهدات اش عمل نکرده و امروز نیز با پذیرفتن CFT هیچ تضمینی وجود ندارد که این تجربه تاریخی باردیگر تکرار نشود.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه قبل از پذیرش آخرین بند از ۴۲ بند و تصویب نهایی FATF در مجلس باید برای اعتماد سازی حداقل ۵ سال ایران را از لیست سیاه خارج می کردند و بعد آن را در مجلس تصویب می کردند، گفت: امروز که مجلس FATF  را تصویب کرد همانطوری که وزیر امورخارجه ایران نیز در مجلس اعلام کرد هیچ تضمینی وجود ندارد ایران را یک هفته بعد ایران را از لیست خاکستری FATF خارج کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه با اشاره به اینکه مصداق و مفهوم تروریسم در بند ۲ کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم تعریف شده است و بند ۶ آن اجازه حق تحفظ و شرط را از کشورها می گیرد، عنوان کرد: تصویب CFT  می تواند سبب تشدید تحریم ها شده و برای تحریم های بیشتر بهانه به دست دشمن بدهد.

ساداتی نژاد یادآور شد: امروز که حدود ۲۰ ماه است ایران از لیست سیاه خارج شده و در لیست خاکستری قرار گرفته است این تعلیق چه دستاوردی برای ایران داشته است که امروز با تصویب CFT  مشکلات کشور حل شود.

وی در ادامه به موضوع شفافیت در FATF اشاره کرد و گفت: موضوع CFT و پیوستن به کنوانسیون FATF که در مجلس رای آورد و تصویب شد مقابله با تروریسم را در کنوانسیونی مطرح کرده است که این کنوانسیون متفاوت از دیگر کنوانسیون ها از جمله پالرمو است.

ساداتی نژاد گفت: کشورهایی که کنوانسیون پالرمو را می پذیرند جرم را خودشان تعیین می کنند اما در کنوانسیون FATF ‹‹تأمین مالی تروریسم›› جرم را کنوانسیون تعیین می کند و تروریسم را در ماده ۲ کنوانسیون تعریف کرده است و اختیار تعریف از کشوری که این کنوانسیون را پذیرفته سلب کرده است.

وی ادامه داد:  این کنوانسیون هم به لحاظ مصداق و هم به لحاظ محتوا یک آیین دادرسی را برای خود تعریف کرده  است که این تعریف  مغایر با تعریفی است که ایران برای  تروریسم دارد چرا که ایران نهضت های آزادی بخشی که برای آزادی اشغال کشور خود مبارزه می کنند تروریسم نمی داند، از این رو تعریف تروریسم در کنوانسیون FATF ‹‹تأمین مالی تروریسم›› با تفکری که ما داریم مغایر است.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس، دادن چندین بند حق شرط را  موضوع رایج در کنوانسیون ها دانست و یادآور شد: قانون کنوانسیون های وین که در آن شرایط حق شرط را تعریف کرده  به صراحت گفته شده حق شرط نمی تواند هدف اصلی کنوانسیون را محدود کند.

ساداتی نژاد ادامه داد: در ماده ۲ کنوانسیون FATF گفته شده است به دلیل مسائل سیاسی و اعتقادی تعریف تروریسم را نمی توان تغییر داد، از این رو شرط گذاشتن در کنوانسیون ها باطل است و با پیوستن به آن براساس تعریفی که دارد بلافاصله باید دستورات آن اجرا شود و در صورت تمرد از CFT با پیش نویس های قطعنامه آمریکا مواجه شده  و بهانه ای برای تحریم های بعدی خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین شفافیت در این موضوع آن هم زمانی که ایران تحریم است را دادن اطلاعات به دشمن دانست و گفت: شفافیت مالی سبب سوء استفاده دشمن می شود و این فرصت را به دشمن خواهد داد تا با کشورهایی که تحریم ایران را نادیده گرفته اند برخورد شود


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=20452

این مطلب را به اشتراک بگذارید :