نماینده مردم کاشان، آران بیدگل در مجلس از ساخت نخستین پارک گردشگری نجوم و گردشگری فضا پایه ایران در نیاسر کاشان خبر داد و گفت: ایجاد این پارک کاشان را به بهترین منطقه در حوزه نجوم و گردشگری فضا پایه در آسیا تبدیل می‌کند.

سیدمحمدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به هفته جهانی فضا، گفت: استفاده ازگردشگری و درآمدزایی از فضا یکی از مسائلی است که در سال های اخیرمورد توجه قرار گرفته است.

نماینده مردم در کاشان، آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: اگرچه پیش از این در زمینه استفاده از نجوم در گردشگری اقداماتی انجام شده اما امسال برای نخسین بار برنامه بزرگداشت هفته فضا با حضور سازمان فضایی جمهوری اسلامی ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نیاسر کاشان برگزار شد.

رصدخانه ایران در کاشان ساخته می‌شود

وی بیان کرد: تمامی نقاط ایران برای ساخت رصدخانه مورد بررسی قرارگرفت تا بهترین آسمان شب شناسایی شود؛ پس از این ارزیابی‌ها آسمان کاشان برای این مهم انتخاب شد. میزان ضریب دید شب در آسمان شیلی که بهترین آسمان جهان است ۰٫۵ است که این موضوع در کاشان بین ۰٫۶ تا ۰٫۷ است.

نخستین پارک گردشگری نجوم و گردشگری فضا پایه ایران در نیاسر کاشان بنا شود

این نماینده مردم در مجلس اظهار کرد: امسال با شعار”نجوم و گردشگری فضا پایه” هفته نجوم در نیاسر کاشان و مرنجاب آران بیدگل به دلیل شرایط ویژه آسمان شب برگزار شد که در پی آن مقرر شد نخستین پارک گردشگری نجوم و گردشگری فضا پایه ایران در نیاسر کاشان بنا شود مطالعات این موضوع شروع شده وبا توافقات صورت گرفته میان رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مقرر شد نخستین پارک گردشگری نجوم در شهر نیاسر ساخته شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهر کاشان وارد فاز جدیدی از صنعت گردشگری به نام گردشگری نجوم  می‌شود، خاطرنشان کرد: کاشان با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بسیار کاشان این منطقه هدف مناسبی به عنوان مقصد گردشگری است.

ساداتی نژاد با بیان اینکه وجود دانشمندان بسیار مانند غیاث الدین جمشید کاشانی در تاریخ کاشان نشاندهنده ظرفیت بالای این منطقه برای نجوم از قدیم‌الایام است، عنوان کرد: چهارتاقی نیاسر بنای رصدی و قدیمی است که نشاندهنده آگاهی گذشتگان از ظرفیت این منطقه است.

کاشان ظرفیت و پتانسیل بالایی برای رونق گردشگری دارد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاشان ظرفیت و پتانسیل بالایی برای رونق گردشگری دارد در روز گردشگران می‌توانند از بناها و خانه‌های قدیمی این استان بازدید کنند و در شب نیز از زیبایی آسمان استفاده کنند، ادامه داد: رصد خانه ملی ایران در ارتفاعات گرگش در کاموی کاشان در حال ساخت است و تا سال ۱۴۰۰ بهره برداری می شود.

نماینده مردم در کاشان، آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی معتقد است ایجاد پارک گردشگری نجوم واکتشافات فضا در نیاسر این شهرستان را به بهترین منطقه در حوزه نجوم و گردشگری فضا پایه در آسیا تبدیل خواهد کرد.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=20442

این مطلب را به اشتراک بگذارید :