امروز که چهاردهمین و آخرین روز برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب ایران بود، دو نماینده مجلس که حوزه فعالیتشان مرتبط با بخش نظارتی و تصمیم ساز آب کشور است، از این نمایشگاه بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، روز گذشته خبرگزاری تسنیم با انتشار خبری با عنوان “نمایندگان مجلس دغدغه های آبی ندارند؟” به بیان این مسئله پرداخت که “با گذشت سه روز از برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت آب ایران عدم بازدید نمایندگان مجلس از نمایشگاه امسال، این سوال را مطرح می کند که آیا نمایندگان مجلس دغدغه های آبی ندارند و یا اطلاع از آخرین دستاوردها و توانمندی های بخش خصوصی ایران در صنعت آب و صنعت آب و فاضلاب برای آنها دارای اهمیت نیست؟”

امروز که چهاردهمین و آخرین روز برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب ایران بود، دو نماینده مجلس که حوزه فعالیتشان مرتبط با بخش نظارتی و تصمیم ساز آب کشور است، از این نمایشگاه بازدید کردند.

احمدعلی کیخا نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و ناظر مجلس در شورای عالی آب و همچنین سیدجواد ساداتی‌نژاد رئیس فراکسیون منابع آب مجلس شورای اسلامی در آخرین روز برگزاری نمایشگاه امسال، از غرفه های شرکت های حاضر در نمایشگاه بازدید کرده و با مدیران ارشد وزارت نیرو شامل مشاور وزیر در امور اجتماعی و مشاور عالی وزیر نیرو دیدار و گفت وگو کردند.

* ضرورت اتخاذ تهمیدات ارزی ویژه برای حوزه آب

سیدجواد ساداتی‌نژاد رئیس فراکسیون منابع آب مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه چهاردهم گفت: در طی چند سال اخیر با تشدید بحران آب در کشور این مهم حساسیت خود را بر جامعه تحمیل کرده و با استمرار خشکسالی و افزایش بحران آب در کشور جایگاه توجه به این مسئله در ایران ارتقا پیدا کرده است، از این رو اهمیت و جایگاه نمایشگاه آب و دستاوردهای آن نیز نسبت به گذشته ارتقای بیشتری پیدا کرده است.

رئیس فراکسیون منابع آب مجلس شورای اسلامی با اشاره به نوسانات چندماه اخیر بازار ارز و تاثیر آن بر نوع فعالیت شرکت‌های حوزه آب و فاضلاب، گفت: صنعت آب حوزه‌ای شکننده و جزو صنایع اصلی و ضروری است و بایستی در حوزه ارزی تمهیداتی ویژه‌ای برای این حوزه در نظر گرفته شود.

* جلوی انتخاب منفعت طلبانه کالای خارجی باید گرفته شود

احمدعلی کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه این بازدید گفت: در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات پمپ و کنتورهای هوشمند کشاورزی، لوله‌های جی‌آر‌پی، فولادی و شیرآلات کاهنده‌مصرف، چه از نظر کارکرد و چه از نظر قیمت تمام شده، اقدامات خوبی در کشور انجام شده، تا جایی که با کشورهای توسعه‌یافته برابری می‌کند.

وی ادامه داد: اگر چه در حوزه دانش و فناوری ساخت در صنعت تلاش زیادی صورت گرفته، اما در زمینه بازاریابی کار زیادی انجام نشده است.

ناظر مجلس در شورای عالی آب تصریح کرد: مدیران ارشد اجرایی می‌بایست پیمانکاران و مجریان امور را متقاعد کنند تا فارغ از تعصب ایرانی بودن، در انتخاب بین ابزاری که در داخل تولید می‌شود و یا از خارج می‌توان وارد کرد، به این جمع‌بندی برسند که محصول ایرانی را انتخاب کنند.

کیخا اضافه کرد: اگر خدای ناکرده انتخاب کالای خارجی از روی منفعت‌طلبی عده‌ای یا گروه خاصی انجام می‌شود، باید جلوی این کار گرفته شده و این روزنه‌ها بسته شود.

وی، فناوری لحاظ شده در شیرآلات جدید به منظور مصرف بهینه آب را قابل تقدیر دانست و گفت: باید دستگاه‌ها و مراکز عمومی  از جمله دانشگاه‌ها، مدارس و هتل‌ها ملزم به استفاده از این دستگاه‌های کاهنده شوند.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی آب همچنین افزود: این امکان وجود دارد که وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب از محل هدفمندسازی یارانه‌ها شیرهای کم مصرف تولید داخل را به صورت یارانه در اختیار خانواده‌ها در مجتمع‌های مسکونی بزرگ قرار داده تا با جایگزینی شیرهای کم مصرف، عواید آن جبران شود.

کیخا در رابطه با نوسانات ارزی و افزایش هزینه‌های پیمانکاران تصریح کرد: دولت به دنبال بسته حمایتی از پیمانکاران در جبران بخشی از خسارات آنان در قراردادهاست و امیدواریم که با این اقدام مشکل پیمانکاران حل شود.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=20410

این مطلب را به اشتراک بگذارید :