نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس گفت: جایگاه کاشان را به عنوان شهر ملی نساجی حفظ کردیم و اکنون باید با تلاش بیشتر این جایگاه را ارتقاء داده و به شهر جهانی نساجی تبدیل کنیم.

به گزارش تسنیم از کاشان ، سید جواد ساداتی نژاد اظهار داشت: کاشان در طول تاریخ یکی از مراکز عمده نساجی بوده و اولین دست بافته های بشری در سیلک کاشان نشانگر پیشینه قوی حوزه نساجی در این شهر است.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس با بیان این مطلب که بهترین شاهکار دست بافته بشری زری بافت است که رونق اقتصادی بسیاری دارد افزود: برای من جالب بود که یونیدو (سازمان صنعتی ملل متحد) زری بافت را یکی از عوامل رونق اقتصادی می‌داند.

ساداتی نژاد بیان داشت: در معرفی شهر ملی نساجی ۱۰ کاندید وجود داشت که در این داوری سخت با توجه به این که کاشان نشان نساجی بیشتری بعد از استانهای اصفهان و مازندران داشت با قدرت تمام از کاشان دفاع کردیم و جایگاه کاشان را بعنوان شهر ملی نساجی حفظ کردیم و اکنون باید با تلاش بیشتر این جایگاه را ارتقاء داده و به شهر جهانی نساجی تبدیل کنیم.

وی اضافه کرد: کاشان از ظرفیت بالایی در خانه های تاریخی برخوردار است و با توجه به ویژگی جذب گردشگر می تواند در عرضه صنایع دستی فعالیت بیشتری داشته باشد و به این صورت در رشد اقتصادی رونق بگیرد.

وی با بیان این مطلب که دومین همایش صنایع دستی روستایی در حوزه بوم گردی روستاها شهریور ماه در مشهد اردهال برگزار می شود افزود: با عرضه صنایع دستی روستایی نیز می توان به روستاها رشد و رونق اقتصادی بهتری بخشید و از مهاجرت آنها جلوگیری کرد.

ساداتی نژاد با اشاره با اینکه برای رسیدن کاشان به جایگاه بالاتر باید همه دستگاههای شهری با هم تلاش کنند به طور مثال مدیریت شهری با نصب المانهای بیشتر نساجی در میادین و معابر و اداره میراث فرهنگی و هنرمندان با عرضه المانهای کوچک صنایع دستی به گردشگر این جایگاه را در کشور و جهان حفظ کنند و نیز جوانان با رو آوردن بیشتر به آموزش صنایع دستی در هر چه بیشتر و بهترعرضه کردن این نوع کالاها بکوشند.
……….

🔺👈 جاوری: دفاع نماینده شهرستان در مجلس ما را به امتیاز شهر ملی نساجی رساند/ برای رسیدن به شهر جهانی نساجی یکسال فرصت داریم

👈 رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان گفت: میراث فرهنگی کاشان به تنهایی نخواهد توانست جایگاه شهر جهانی نساجی برسد چنانچه وجود و دفاع نماینده شهرستان در مجلس ما را به امتیاز شهر ملی نساجی رساند.

محسن جاوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اینکه نساجی کاشان سبقه ۶۰۰۰ ساله را در سیلک نشان می دهد و وجود صد ها کارگاه نساجی و شغلهای متعدد این شهرستان را استثنایی می‌کند جایگاه شهر ملی نساجی قطعا زیبنده این قطعه از کشور خواهد بود.

ریاست اداره میراث و فرهنگی کاشان افزود: مبدأ صنایعی از جمله نساجی و فلز در سیلک کاشان بوده است که این خود بیانگر تعلق صنعت نساجی از دیر باز به شهر کاشان است.

جاوری پارامترهای انتخابی شهر ملی نساجی را دلایل متعدد دانست و گفت: آیتم هایی مانند و جود هنرمندان نشاندار اصالت یونسکو ، وجود المانهای شهری، وجود مکانهای اقامتی سنتی و هتل‌های مناسب گردشگری و همگانی مسئولین در دفاع برای جایگاه شهر ملی همه با هم رقابت ما را در این داوری متمایز ساخت.

وی با بیان اینکه ما یکسال فرصت داریم تا به شهر جهانی نساجی ارتقاء یابیم بیان داشت: از همه دستگاهها انتظار می رود با ما همراه شده و در این فرصت ما را یاری کنند زیرا که میراث فرهنگی کاشان به تنهایی نخواهد توانست به این جایگاه برسد چنانچه وجودو دفاع نماینده شهرستان در مجلس ما را به امتیاز شهر ملی نساجی رساند بار دیگر می خواهیم با تمامی قوا برای کسب نشان شهر نساجی جهان برویم.

رئیس میراث فرهنگی کاشان گفت: سالیانه حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ نفر در کاشان آموزش صنایع دستی می‌بینند که حدود ۹۹ درصد خانم هستند که سال قبل به ۵۲ نفر جمعا ۵۱۲ میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی تعلق گرفت.

وی اضافه کرد برای گرفتن نشان شهر جهانی نساجی باید دو درصد جمعیت شهر دارای مدرک صنایع دستی باشند که امیدواریم جوانان شهرستان در این زمینه کوشا شوند چنانچه وجود کاشان در جایگاه کنونی مستلزم زحمات مدیران و هنرمندان قبلی میراث بوده است.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=19841

این مطلب را به اشتراک بگذارید :