نماینده مردم کاشان در مجلس با بیان اینکه تزریق ارز ۴۲۰۰ تومانی به خریدهای اعتباری تولیدکنندگان فرش کاشان الزامی است،گفت: تولیدکنندگان فرش کاشان توان اقتصادی برای تامین ارز آزاد را ندارد.

سید جواد ساداتی نژاد در گفت وگوبا خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت بازار فرش کاشان،گفت: بیش از ۱۰۰۰ کارخانه فرش ماشینی در کاشان در شرایطی با معضل نوسانات ارزی روبرو هستند که این صنعت تاثیربسزایی در ایجاد فرصت‌های اشتغال در شهر تاریخی کاشان دارد.

نامه نگاری با سیف و کرباسیان برای تامین ارز۴۲۰۰ تومانی برای تولید کنندگان فرش کاشان

نماینده مردم کاشان درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد:نامه نگاری با وزیراقتصاد و رییس بانک مرکزی برای بهبود وضعیت تولیدکنندگان فرش کاشان عملیاتی شده است؛زیرا شرایط تولیدکنندگان فرش در کاشان بسیار بحرانی است و این درحالی است که تولیدکنندگان فرش برای کسری نخ در کشور ،از کشور ترکیه نرخ را وارد کشور می‌کنند.

وی ادامه داد:در راستای تبادلات تجاری برای تامین نخ مورد نیاز تولیدکنندگان فرش کاشان، ارتباط بازرگانی با کشور ترکیه شکل گرفته است و دراین راستا بر مبنای توافقی که میان تولیدکننده فرش کاشان با طرف ترکیه ای برای تامین نخ از کشور ترکیه ایجاد شده است؛باید طرف ایرانی برمبنای سررسید دریافت کالاهای وارداتی،حساب خود را با طرف خارجی تسویه کند.

عدم تخصیص خرید اعتباری ارزی توقف تولید در کارخانجات فرش را در پی دارد

ساداتی نژاد افزود:در بخشنامه بانک مرکزی جایگاهی برای خرید اعتباری با ارز ۴۲۰۰ تومان برای تولیدکنندگان فرش کاشان که اقدام به واردات نخ کرده اند؛در نظر گرفته نشده است و این امر یک معضل بزرگ برای صنایع فرش کاشان تلقی می‌شود بنابراین ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار تولیدکنندگان فرش کاشان قرار نگیرد،منجر به توقف تولید در کارخانجات می‌شود.

نماینده مردم کاشان در مجلس تصریح کرد:در حدود ۷۰ هزار نفر کارگر در کاشان اشتغال دارند و این درحالی است که بیش از نیمی از این افراد در صنعت فرش فعالیت می‌کنند؛بنابراین تزریق ارز ۴۲۰۰ تومانی به تولیدکنندگان فرش کاشان برای تسویه با طرف خارجی ( ترکیه) الزامی است.

وی ادامه داد:بطورمثال واردکنندگانی که ۸ ماه قبل واردات نخ برای تولید فرش را به جریان انداختند و دراین راستا کالای فرش را تولید و به فروش رسانده اند و ازهمین رو هم اکنون که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تولیدکننده محقق نمی شود،چگونه تولیدکننده فرش این مبلغ را تامین کنند.

ساداتی نژاد افزود:تولیدکننده فرش با دلار ۳۷۰۰ تومان نخ واردکرده است و فرش را نیز برمبنای هزینه تولید،فروخته است؛بنابراین تامین ارز آزاد برای تولیدکننده فرش کاشان به هیچ وجه امکان پذیر نیست و این درحالی است که اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تولیدکنندگان فرش کاشان تامین نشود؛این امر به معنای ورشکستگی است؛بنابراین انتظار می رود از بانک مرکزی که خریدهای اعتباری را در بخشنامه ارزی بگنجاند تا تولیدکنندگان بتواند با ارز ۴۲۰۰ تومانی با طرف ترکیه‌ای تسویه کنند.

تولیدکنندگان فرش کاشان توان تامین ارز آزاد را ندارند

عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس با بیان اینکه تزریق ارز ۴۲۰۰ تومانی به خریدهای اعتباری تولید کنندگان فرش کاشان الزامی است یادآورشد:تولیدکنندگان فرش کاشان توان اقصادی برای تامین ارز آزاد را ندارند.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=19585

این مطلب را به اشتراک بگذارید :