عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از عدم اختصاص سهم درآمد بازدید از امکانات تاریخی به حساب اداره میراث فرهنگی همان شهر، این امر را نص صریح قانون دانست.

سید جواد ساداتی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح تذکر کتبی خود به رئیس جمهور در خصوص عدم اختصاص سهم درآمد بازدید از امکانات تاریخی به حساب اداره میراث فرهنگی همان شهر، اظهار کرد: بر اساس ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه که درباره مرمت آثار باستانی است، خزانه داری کل کشور موظف است درآمد ناشی از بازدید گردشگران در یک سال را به منظور مرمت و بازسازی آثار تاریخی و باستانی هر شهر به همان شهر اختصاص دهد.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با وجود صراحت قانون مذکور در برنامه ششم توسعه ولی ریالی از درآمدهای ناشی از بازدید گردشگران به شهرها اختصاص پیدا نکرده و اماکن تاریخی در هزینه‌های جزئی و اولیه خود مانده‌اند.

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مشخص نیست درآمد بازدید گردشگران، از خزانه‌داری کل کشور به حساب سازمان میراث فرهنگی آمده و از آن سازمان نیز به اداره میراث فرهنگی اصفهان منتقل شده تا در شهرها هزینه شود یا خیر؛ لذا رئیس جمهور باید دستگاه‌های ذی ربط را در اجرای این احکام قانونی ملزم کند.

ساداتی‌نژاد تأکید کرد: در حال حاضر بسیاری از اماکن تاریخی کشور به ویژه در حوزه انتخابیه‌ام شهر کاشان که دارای اماکن تاریخی مهم و متعددی است نیاز به مرمت و بازسازی دارد و برگشت این پول به شهر کاشان برای مرمت آثار تاریخی یک ضرورت است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبلغ ناشی از جذب گردشگران فقط در شهر کاشان معادل ۹ میلیارد تومان است، افزود: هرچند که مبالغی بیشتری برای حفظ و احیای آثار تاریخی و فرهنگی شهر کاشان نیاز است اما به دلیل تنگناهای مالی سازمان میراث فرهنگی اختصاص همین مبلغ به درآمدی به خود آثار تاریخی قطعا در حفظ آثار کمک شایانی خواهد کرد.

لازم به ذکر است تذکر جواد ساداتی نژاد نماینده کاشان در نشست علنی هفته گذشته به رئیس جمهور درباره علت عدم اختصاص سهم درآمد بازدید از امکانات تاریخی کاشان به حساب اداره میراث فرهنگی این شهر تذکری کتبی داد.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=19441

این مطلب را به اشتراک بگذارید :