عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اگرچه معتقد است حذف دوره آموزش محور به روند آموزشی آسیبی وارد نمی‌کند اما می‌گوید بهتر است دوره کارشناسی ارشد به صورت آموزش‌محور و پژوهش‌محور برای دانشجویان ارائه شود.

سید جواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به الزام ارائه پایان‌نامه در مقطع ارشد، گفت: کارشناسی ارشد در کشور به دو صورت آموزش محور و پژوهش‌محور برگزاری می‌شد که هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارد و اینکه افراد کدام را انتخاب کنند به هدف آنها از ادامه تحصیل بستگی دارد.

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش‌محور بودن برخی مقاطع تحصیلی در دنیا مرسوم است، تصریح کرد: افرادی که کارشناسی‌ارشد خود را به صورت آموزش‌محور انتخاب می‌کنند به پژوهش نیازی ندارند؛ افراد شاغلی که فقط می‌خواهند اطلاعات خود را در زمینه کاری خود افزایش دهند آموزش محور را انتخاب می‌کنند چرا که به پژوهش نیازی ندارند و فقط برای افزایش کیفیت کاری خود ادامه تحصیل می‌دهند؛ بنابراین وجود دوره آموزش محور برای آنان کارآمدتر است.

وی با بیان اینکه ممکن است معاونت آموزشی وزارت علوم در برهه زمانی خاصی تصمیم گیرد که ارائه پایان‌نامه الزامی است، بیان کرد: در صورتی که وزارت علوم ارائه پایان‌نامه از سوی دانشجویان دوره کارشناسی‌ارشد را ضروری بداند این موضوع خللی در مدرک فارغ‌التحصیلانی که از طریق آموزش و گذراندن واحد درسی این دوره را طی کردند ایجاد نمی‌کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه تاکید کرد: حذف دوره آموزش‌محور مشکلی در روند آموزشی ایجاد نمی‌کند؛ ممکن است وزارتخانه به دلایل مختلفی مانند نداشتن متقاضی و یا عدم نیاز ارائه این دوره را متوقف کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان افزود: اگرچه حذف دوره آموزش‌محور به روند آموزشی آسیبی وارد نمی‌کند اما بهتر است ارشد به صورت آموزش‌محور و پژوهش‌محور برای دانشجویان ارائه شود تا آنها در انتخاب تنوع داشته باشند.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=18174

این مطلب را به اشتراک بگذارید :