عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه آموزش در دانشگاه به تحول نیاز دارد، گفت: چرخه آموزشی در کشور ما به درستی کار نمی‌کند و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در ایران نه تنها کارآفرین بار نمی‌آیند بلکه کارجو می‌شوند.

سید جواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیت دانشگاه‌های کشور و بی‌ارتباطی آن با نیازهای صنعتی جامعه، گفت: در دانشگاه‌های کشور پرورش کارآفرین و متخصص چرخه کامل و درستی ندارد و خروجی دانشگاه‌ها نمی‌تواند مشکل و نیازهای جامعه را حل کنندفارغ‌التحصیلان دانشگاهی

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای جهان خروجی دانشگاه‌ها موتور توسعه اشتغال هستند؛ محصول دانشگاه در این کشورها فردی کارآفرین است که مشکل اقتصاد جامعه را نیز حل می‌کند.

وی بیان کرد: در کشورهای توسعه‌یافته اگر مهندسی فارغ‌التحصیل شود نه تنها می‌تواند شغلی برای خود ایجاد کند بلکه تعدادی تکنسین را نیز به کار می‌گیرد؛ این چرخه در کشور ما به درستی کار نمی‌کند و خروجی دانشگاه به خیل بیکاران جامعه اضافه می‌شود.

ساداتی‌نژاد اظهار کرد: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نه تنها کارآفرین نیستند بلکه فرد دیگری باید برای آنها به دنبال کار باشد که این نشان‌دهنده عدم توانایی دانشگاه‌ها در تحویل متخصص کارآفرین است.

وی با بیان اینکه کشور به آموزش کاربردی نیاز دارد، گفت: آموزش‌های کشور باید عملیاتی باشد تا بتواند به دانشجو مهارت بیاموزد؛ ممکن است کارآموزی در کشور به درستی اجرا نشود و یا آموزش‌ها بیشتر تئوری بوده و جنبه عملیاتی نداشته باشد؛ اگرچه دانشجویان کشور سواد بسیار بالایی دارند اما در عرصه عمل ضعیف هستند.

ساداتی‌نژاد در ادامه تاکید کرد: دانشگاه‌های کشور زمانی می‌توانند کاربردی باشند که با تربیت دانشجو نیاز جامعه را برطرف کنند اما متاسفانه دانشجویان فارغ‌التحصیل کشور نمی‌توانند کمکی به جامعه انجام دهند.

پیشرفت پارک‌های علم و فناوری در اشتغالزایی موثر است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به پارک‌های علم و فناوری، گفت: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کنار دانشگاه‌ها می‌توانند به رفع نیازهای جامعه کمک کنند؛ خروجی دانشگاه‌ها وارد این پارک‌ها می‌شود و با شکل‌گیری فعالیت‌های دانش‌بنیان و تاسیس شرکت‌هایی، محصولاتی تولید می‌کنند که در نهایت وارد بازار می‌شود.

ساداتی‌نژاد در ادامه گفت: اگرچه در ایران نیز پارک‌های دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند اما چون آموزش دانشگاه عملیاتی، مهارتی، کاربردی و کارآفرینانه نیست این پارک‌ها نمی‌تواند در اشتغالزایی تاثیر چندانی داشته باشند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به حمایت‌های معاونت علم و فناوری از پارک‌های علم و فناوری، گفت: کارهایی که در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شده است قابل تقدیر و روبه‌رشد است اما آموزش دانشگاه‌ها به تغییر نیاز دارد.


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=18001

این مطلب را به اشتراک بگذارید :