هر چند در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۷ اعتبارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رشد ۱۰ درصدی داشته، اما برخلاف تمام انتظارات و پیش بینی‌ها، اعتبارات سازمان بیمه سلامت با کاهش سه درصدی مواجه شده است.

هر چند در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۷ اعتبارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رشد ۱۰ درصدی داشته، اما برخلاف تمام انتظارات و پیش بینی ها، اعتبارات سازمان بیمه سلامت با کاهش سه درصدی مواجه شده است. این کاهش در حالی است که این سازمان همین حالا بشدت از کمبود بودجه رنج می‌برد و دولت تدبیر و امید نیز بر اجرای طرح تحول نظام سلامت تأکید می‌کند؛ طرحی که به واسطه آن هزینه‌های حوزه سلامت تا حد قابل توجهی افزایش یافته است. کسری بیمه سلامت

با این همه پرسش این است که کاهش بودجه سازمان بیمه سلامت چه تأثیراتی بر سازمان بیمه سلامت و اجرای طرح تحول سلامت خواهد گذاشت و آیا با توجه به اهمیت موضوع مجلس شورای اسلامی حاضر می‌شود تا اعتبارات این سازمان را برای سال آینده افزایش دهد؟ کسری بیمه سلامت

 پاشنه آشیل اجرای طرح تحول نظام سلامت

رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به قدس می‌گوید: کاهش سه درصدی اعتبارات سازمان بیمه سلامت برخلاف قول و قرارهای دکتر روحانی به هنگام تبلیغات ریاست جمهوری است. در واقع ایشان قول دادند که طرح تحول سلامت را با قدرت ادامه می‌دهند که این کاهش عکس آن را نشان می‌دهد. کسری بیمه سلامت

وی با اشاره به اینکه ایجاد منابع مالی پایدار برای حوزه سلامت یکی از مباحث بسیار مهم است که هر سال از سوی دولت مطرح می‌شود، اما جدی گرفته نمی‌شود، می‌افزاید: با کاهش بودجه سازمان بیمه سلامت نه تنها معوقات این سازمان برای سال آینده باقی خواهد ماند، بلکه حجم کسری بیمه سلامت به بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی، کاهش بودجه بیمه سلامت برای حوزه سلامت را فلج کننده توصیف می‌کند و می‌گوید: این موضوع پاشنه آشیل اجرای طرح تحول سلامت خواهد بود.

خضری از تأمین دارو و ملزومات پزشکی به عنوان یکی از چالش‌های بسیار مهم بیمارستان و مراکز درمانی در حال حاضر یاد می‌کند و می‌افزاید: قرار بود یک درصد از محل درآمد قانون ارزش افزوده برای اجرای طرح تحول سلامت اختصاص یابد که متأسفانه یک سوم این یک درصد هم بین وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و ورزش و جوانان تقسیم شده است. در واقع فقط دو سوم آن یعنی یک درصد به طرح تحول اختصاص می‌یابد که کافی نیست.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در حال حاضر ۱۵ هزار میلیارد تومان بدهی و ۱۷ هزار میلیارد تومان از سازمان‌های مختلف طلب دارد که وصول نمی‌شود، تصریح می‌کند:اگر اعتبارات سازمان بیمه سلامت افزایش نیابد، ۸۵ درصد جامعه که از اقشار آسیب پذیر و از دهک‌های پایین جامعه هستند، نمی‌توانند هزینه‌های کمرشکن درمانی خود را بپردازند و در این صورت نه تنها طرح تحول با شکست مواجه می‌شود، بلکه پرداخت از جیب مردم در حوزه درمان به قبل از سال ۹۳ بر می‌گردد.

 ضرورت نگاه ویژه مجلس به بودجه سازمان بیمه سلامت

علی اصغریوسف نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز ادامه اجرای طرح تحول سلامت را با کاهش بودجه سازمان بیمه سلامت ممکن نمی‌داند و به قدس می‌گوید:اگر در شرایط فعلی از این سازمان حمایت نشود، مسیری که تاکنون برای تحول در نظام سلامت طی شده است، بدون هیچ دستاوردی ناتمام می‌ماند و بخش بیمه سلامت آسیب می‌بیند.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، افزایش بدهی‌های سازمان بیمه سلامت را از دیگر تبعات منفی کاهش اعتبارات این سازمان می‌خواند و می‌افزاید:مجلس باید به صورت خاص و ویژه به بودجه سازمان بیمه سلامت نگاه کند. این سازمان کارکرد خوبی داشته است و درست نیست که دولت و مجلس برای کاهش اعتبارات این سازمان گام بردارند، بر این اساس در کمیسیون تلفیق به این موضوع می‌پردازیم تا مشکل حل شود.

  تخصیص نیافتن منابع؛ آسیب به اقشار ضعیف

همچنین سید جواد ساداتی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به تأثیر بودجه بر عملکرد سازمان بیمه سلامت ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: با توجه به حجم بیمه‌شدگان در کشور، هرگونه مشکل در حوزه اعتباری می‌تواند ضرر فراوانی به حوزه رفاه اجتماعی و سلامت، بخصوص برای مردم که عمدتاً اقشار ضعیف جامعه هستند، ایجاد کند.

ساداتی نژاد می‌افزاید: براساس براوردها سازمان بیمه سلامت در سال آینده با حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان کسری مواجه خواهد شد. در این صورت این سازمان جز اینکه بخشی از بیمه شدگان رایگان را حذف و یا بسته خدمات بیمه‌ای را کم کند، راهی ندارد که هر دو مورد می‌تواند حوزه سلامت عمومی را تهدید کند. امیدواریم در کمیسیون تلفیق بودجه، تمهیداتی صورت گیرد تا برای رفع حداقل‌ها، افزایش دست کم ۳ یا ۴۰۰۰ میلیارد تومانی برای این سازمان در نظر گرفته شود.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز تأمین منابع پایدار را تنها راه برون رفت از مشکلات سازمان بیمه سلامت می‌داند و می‌افزاید:منابع موقت هر سال نیاز به رایزنی‌های فراوان دارد و مشکلات مختلف موجب اتلاف وقت مدیران این سازمان می‌شود؛ به همین دلیل باید منابع پایداری از طریق ارزش افزوده و یا مالیات برای این بخش در نظر گرفته شود که امیدواریم در کمیسیون تلفیق این منابع اختصاص داده شود.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی در همین زمینه تصریح می‌کند: «تخصیص نیافتن منابع در حوزه سلامت، تبعات زیادی خواهد داشت، می‌گوید: در این صورت یکی از اصلی‌ترین بخشی‌هایی که بیشترین آسیب را می‌بینند، قشر ضعیف و محروم جامعه است.

ساداتی‌نژاد حذف همپوشانی، پرداخت حق بیمه توسط افراد متمول و ارجاع بیماران به بخش دولتی را اقدام‌های خوب سازمان بیمه سلامت در جهت مدیریت هزینه می‌خواند و می‌گوید: ولی باید توجه داشت که این اقدام‌ها جبران کسری‌های موجود را نخواهدکرد؛ بنابراین امیدواریم با همکاری مجلس و دولت، خدمات بهتری را در حوزه رفاهی شاهد باشیم تا چالش‌های اعتباری و مالی سازمان بیمه سلامت برطرف شود. کسری بیمه سلامت


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=17999

این مطلب را به اشتراک بگذارید :