عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتقاد دارد نگهداری نخبگانی که به کشور بازمی‌گردند آسان نیست زیرا باید شرایط فعالیت علمی، حمایت مالی و معنوی و غیره کافی وجود داشته باشد.

سیدجواد ساداتی‌ نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه سوژه فرار مغزها و جذب نخبگان ایرانی توسط سایر کشورها به یکی از محورهای موضوعی رسانه‌ها تبدیل شده است، گفت: باید اذعان کرد که آمار دقیقی نسبت به خروج نخبگان از کشور وجود ندارد و اظهارنظرهایی که مطرح  است صرفا دیدگاه‌های شخصی است.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروزه عنوان فرار مغزها در دنیا مرسوم نیست زیرا تعامل علمی در دنیا صورت می‌گیرد و رفت و آمد نخبگان وجود دارد، اظهار کرد: بر این اساس عنوان می‌شود که سرمایه انسانی، سرمایه یک کشور است لذا باید بر روی نخبگان تمرکز کرد.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته اقدامات صورت گرفته در راستای شناسایی نخبگان ایرانی خارج از کشور و فراهم کردن شرایط برای بازگشت این افراد روند خوبی را گذرانده است، ادامه داد: خوشبختانه هم اکنون طبق گزارش بانک جهانی کشورمان در بین ۳۰ کشور اول مهاجرت نخبگان قرار ندارد لذا روند کنترل شده تری در این خصوص نسبت به سال‌های گذشته وجود دارد؛  هم اکنون کل دانشجویان خارج از کشور کمتر از ۵۰ هزار نفر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ضمن بیان اینکه نگهداری نخبگانی که به کشور بازمی‌گردند آسان نیست زیرا باید شرایط فعالیت علمی، حمایت مالی و معنوی و غیره کافی وجود داشته باشد، افزود: از این رو ابتدا باید شرایطی را برای فعالیت این افراد در داخل کشور ایجاد کرد تا بازگردند اما اگر این مهم محقق نشد می‌توان بستر تعامل علمی را ایجاد کرد تا از نظرات علمی نخبگان بهره مند شویم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کل اعتبارات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۲۰۰ میلیارد تومان در هر سال است، تصریح کرد: این بودجه برای ماموریت‌های مختلف از جمله فراهم کردن شرایط جذب نخبگان خارج از کشور ناچیز بوده و باید افزایش یابد.

ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: امیدوارم بتوانیم در بودجه سال آینده برای اجرای بهتر طرح جذب نخبگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بودجه اختصاصی درنظر بگیریم


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=16306

این مطلب را به اشتراک بگذارید :