باید خدا را شکر کنیم که شاهد امامی بودیم که توانست انقلاب اسلامی تشکیل دهد و آرزوی انبیا را محقق کند. امام(ره) و انقلابش، دو خورشید بدون غروب هستند که همواره به تاریخ روشنا خواهند بخشید و راه مستضعفان و پابرهنگان را روشن خواهند کرد.
Emam-0
یکی از وجوهی که امام را از تمام نظریه پردازان جهان متمایز می‌کند، این است که ایشان نظریه‌ای تحت عنوان تشکیل امت اسلامی بر اساس اصل ولایت فقیه در عصر غیبت را مطرح و در دنیا اجرا کرد. غربیان نظریات بسیاری را مطرح کردند ولی هیچ کدام نتوانستند خودشان آن را اجرا کنند. معمولا سال‌ها پس از مرگ نظریه پردازان، کسانی بر اساس حرف‌های آنان تشکیل حکومت می‌دهند و جامعه سازی می‌کنند. نمونه‌ی این نظریات مارکسیسم است، سال‌ها پس از مرگ مارکس بود که کسانی پیدا شدند و نظریه‌ی او را به عنوان یک تئوری حکومتی اجرایی کردند.

بنابراین اولین کار برجسته‌ی امام(ره) نظریه پردازی و پالایش آن بود. ایشان نظریه را در محافل مختلف دینی مطرح و آن را پالایش کرد. تمام کسانی که از نظر علمی صاحب جایگاه بودند، در مقابل این نظریه قرار گرفتند و مقهور آن شدند. به طوری که این نظریه در زمان خود به عنوان رویکرد غالب مدنظر قرار گرفت.

نیروسازی دومین فعالیتی بود که حضرت امام(ره) با آینده نگری هوشمندانه‌ی خود به آن اقدام کرد. در کنار این حضرت امام(ره) خود وظیفه‌ی برنامه ریزی تشکیل حکومت را بر عهده گرفت و به خوبی از پس آن برآمد. هیچ کدام از کارها و فعالیت‌های ایشان در طول حیات مبارکشان، بدون برنامه و سبب نبود. این برنامه ریزی را می‌توان از سال ۴۲ تا پس از پیروزی انقلاب دنبال کرد. امام از ابتدا مردمی عمل کرد و تا انتها با تکیه بر مردم پیش رفت و به نتیجه رسید.

اقدام و عمل چهارمین کاری بود که حضرت امام(ره) آن را مدنظر خود قرار داده بود. بسیاری از نظریه پردازان تنها به حرف زدن و کتاب نوشتن اکتفا کردند ولی امام(ره) مرد اقدام بود. او برای ورود به این عرصه باید از چند شاخصه برخوردار می‌بود: اول شجاعت ایشان بود که موجب می‌شد بدون در نظر گرفتن ابهت شرق و غرب نسبت به آن‌ها موضع گیری کند و تنها خدا را ببیند.

پنجمین ویژگی برجسته و کار بزرگ حضرت امام(ره) نظام سازی و نهادسازی بود. تنظیم قانون اساسی بر مبنای اسلام و تصویب آن توسط مردم از جمله فعالیت‌های بزرگ انقلاب اسلامی بود که در آینده خواهد توانست انقلاب را ایمن نگه دارد. علاوه بر این تشکیل مجلس خبرگان نشانه‌ی درایت آن حضرت است که در بحران‌های بزرگی مثل فقدان رهبر، بن بست‌ها را حل می‌کند.

امام(ره) هدیه‌ای گرانقدر در اختیار ما و جامعه‌ی بشریت قرار داد که باید آن را نگه داشت و نگه داشتن آن کاری بسیار دشوار است. کار ایشان و تحقق نظریه ولایت فقیه در طول قرن‌های حیات شیعه هرگز محقق نشد و این نشانه‌ی خوشبختی مردم شیعه‌ی ایران است. پس از ایشان سایه‌ی رهبری بر سر انقلاب اسلامی قرار گرفت که هوشمندی و مدیریت ایشان زبانزد است و کشتی بانی مورد اعتماد برای بحران‌های دشوار پیش روی انقلاب است. علاوه بر این مردمی هوشیار و بصیر به عنوان پشتیبان نظام به شمار می‌روند که همیشه در صحنه هستند. به خاطر همین بصیرت است که دشمن با ناامیدی از انهدام نظام اسلامی، سعی در استحاله‌ی آن دارد که این نقشه نیز به یاری خداوند متعال ناکام خواهد ماند.

باید خدا را شکر کنیم که شاهد امامی بودیم که توانست انقلاب اسلامی تشکیل دهد و آرزوی انبیا را محقق کند. امام(ره) و انقلابش، دو خورشید بدون غروب هستند که همواره به تاریخ روشنا خواهند بخشید و راه مستضعفان و پابرهنگان را روشن خواهند کرد. ما وظیفه داریم این انقلاب را به دست صاحب اصلی آن برسانیم و با این کار شکر واقعی آن را به جا آوریم.

پانوشت: این یادداشت با اندکی تصرف و تخلیص بر اساس سخنرانی سید جواد ساداتی نژاد، در جمع مردم آران و بیدگل در مراسم گرامیداشت شب رحلت امام(ره) در تاریخ ۱۳ خرداد ۹۵ در آستان امامزاده محمدهلال(ع) تنظیم شده است.
http://khatabshekan.ir/30037


برای آگاهی از آخرین مطالب و پیوستن به کانال ما در سروش اینجارا کلیک کنید. کانال سروش

لینک کوتاه مطلب: http://drsadatinejad.com/?p=10385

این مطلب را به اشتراک بگذارید :